Trening strongmana - wprowadzenie

Nie ma chyba bardziej męskiego atrybutu niż siła. Nie ta na pokaz, z kulturystycznych wybiegów, lecz taka, która przydaje się w codziennym życiu. Na ulicy, w pracy, w domu. Zobacz, jak nabrać prawdziwej krzepy.

Gość na zdjęciu powyżej to nie jest pierwszy lepszy trener personalny po kursie online. To facet, który w branży fitness pracuje od 6 lat, a na swojej farmie od urodzenia. Ma na koncie wiele sukcesów, włączając w to całkiem spore grono zadowolonych klientów, wśród których można znaleźć naprawdę głośne nazwiska. Łącząc dwa te doświadczenia życiowe, stworzył wyjątkowe miejsce: Farm Fitness.

I dobrze się domyślacie – jest to założony w idyllicznej wiejskiej scenerii klub fitness, w którym dominuje trening strongmanów. „Pchanie, ciągnięcie i noszenie to aktywności na stałe wpisane w DNA człowieka – twierdzi Tom. – Jako rolnik wiem, że umiejętność podnoszenia z ziemi ciężkich przedmiotów czy przenoszenia ich z miejsca na miejsce jest po prostu przydatna” – dodaje. Tu się zgadzamy.

Dlatego razem z Tomem przygotowaliśmy trzyetapowy plan treningowy, który uczyni z Ciebie prawdziwego siłacza. Każdy z nich przewidziany jest na miesiąc pracy i został podzielony na 3 treningi. Po przejściu jednego etapu spróbuj swoich sił w kolejnym. Wszystkie treningi w ramach poszczególnych etapów wykonuj w zaproponowanej kolejności, stosując zawsze przynajmniej jeden dzień przerwy na regenerację między nimi (np. pierwszy trening w poniedziałek, drugi w środę, trzeci w piątek).

Poniżej znajdziesz cały trzymiesięczny trening strongmana rozpisany na kilka poziomów. Dodatkowo wrzuciliśmy trening mobility i test strongmana. Pierwszy stosuj jako rozgrzewkę, z drugim zmierz się za trzy miesiące.

Cześć I - Siła

Przysiady, martwe ciągi, wyciskania nad głowę – tutaj nie ma miejsca na kulturystyczne pompowanie bicków. Zdecydowana większość prezentowanych ćwiczeń to ruchy wielostawowe. Wszystko to serwujemy w superseriach, AMRAP-ach i technice drabinowej. Treningi zostały ułożone tak, aby były maksymalnie funkcjonalne. Priorytetem jest zwiększenie Twojej ogólnej siły.

Część II - Moc

OK, fundamenty superformy wybudowane. Czas sprawdzić, czy Twoja sprawność funkcjonalna odpowiada tym fundamentom. Oto próby z zawodów strongmanów, które są świetnym sprawdzianem możliwości. Będziesz robić mniej powtórzeń niż dotychczas, ale pozwoli Ci to na utrzymanie dobrej techniki przy próbach bicia własnych rekordów. Z czasem możesz wpleść te próby w wolne dni Fazy 1, a wtedy naprawdę zaczniesz robić się „big”.

Część III - Góra

Teraz jesteś gotowy, żeby zacząć trenować na poważnie. W pierwszej fazie pracowałeś z wykorzystaniem ruchów z klasycznego treningu oporowego. W kolejnym etapie przekonałeś się, z czym muszą mierzyć się strongmani na zawodach. Teraz wkraczasz w obszar niedostępny dla zwykłych śmiertelników. Poznasz nowy sprzęt, ćwiczenia i sprawdzisz granice swojej wytrzymałości.

Rozgrzewka - Trening mobility

Test strongmana

REKLAMA