Trening siłowy - najlepszy spalacz tłuszczu

Dźwiganie ciężarów pomaga nie tylko poprawić rozmiar mięśni, ale też świetnie je eksponuje, bo spala tłuszcz, który je otacza.

hantle Shutterstock.com
Shutterstock.com

Świetna sylwetka musi być nie tylko szczupła, ale przede wszystkim umięśniona. Coraz częściej spotyka się bowiem młode, na pierwszy rzut oka szczupłe osoby, o zawartości tkanki tłuszczowej 35% i większej. Dlatego liczy się nie tylko ilość, ale przede wszystkim jakość, a tu właśnie najwięcej można zdziałać, stosując trening siłowy.

  1. Mięśnie spalają tłuszcz. Każdy wypracowany kilogram masy mięśniowej sprawi, że w stanie spoczynku Twój organizm spali o ok. 100 kcal więcej.
  2. Zacznij od treningu ogólnorozwojowego. Początkujący powinni zaczynać od treningu wszystkich grup mięśniowych na każdym treningu 3 razy w tygodniu.
  3. Trenuj duże grupy mięśniowe. Koncentruj się na mięśniach największych, takich jak nogi, grzbiet czy klatka piersiowa. One, ze względu na dużą powierzchnię i liczbę włókien, mają największe tendencje do szybkiego wzrostu.
  4. Rób ćwiczenia złożone. Wybieraj ćwiczenia złożone, by utrzymywać tętno na dosyć wysokim poziomie przez cały czas trwania treningu.

Jaki rodzaj treningu z ciężarami pozwoli mi najszybciej spalić tłuszcz?

Każdy trening siłowy podkręca metabolizm, przez co pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów. Ale tzw. superserie są niewątpliwie metodą, która pozwala zrobić to najszybciej. Polega ona na stosowaniu ćwiczeń na przeciwstawne grupy mięśniowe na jednym treningu (np. klatka piersiowa i plecy, tył i przód uda itp). Możesz stosować obciążenia średnie, pozwalające na wykonanie 13-18 powtórzeń na dany mięsień, lub małe (19-25 powtórzeń).

Możesz także wykonywać swój dotychczasowy trening siłowy, ale musisz zmodyfikować go pod kątem ilości powtórzeń, czasu przerwy (od 40 do 60 sekund) oraz wykonywanych ćwiczeń (tylko złożone – czyli takie, gdzie pracuje jednocześnie dużo mięśni). Na koniec wykonuj przez 20-30 minut ćwiczenia aerobowe, ale już z małą intensywnością.

Trening siłowy czy aerobowy? Który pozwoli spalić więcej kalorii?

Po co Ci kardio? Podczas godzinnego treningu tlenowego, tzw. treningu cardio, można spalić 600-900 kcal. Tyle samo możesz spalić, trenując z ciężarami, pod warunkiem że robisz krótkie przerwy (30-60 s.) Wszystko zależy od Twoich parametrów morfologicznych i intensywności treningu. Pamiętaj, że nie powinieneś koncentrować się na ilości, a na jakości spalanych kalorii. Czasami lepiej spalić ich mniej, ale wiedząc, że pochodzą głównie z tłuszczu.

Zobacz też: Pewnie słyszałeś o modnych ostatnio interwałach. Spytaliśmy eksperta, czy będą lepszym wyborem, niż trening kardio. Oto jego odpowiedź.

REKLAMA