Lista ćwiczeń niebezpiecznych
Wcale nie musi otwierać jej pompka w staniu na rękach, wykonywana nad przepaścią. Wszystkie ćwiczenia, jeśli nie wykonujesz ich poprawnie technicznie, niosą za sobą ryzyko kontuzji. Niektóre są jednak bardziej szkodliwe od innych. Oto cztery z nich – zastąp je proponowanymi przez nas wariantami, by po treningu odwiedzić nie lekarza, a prysznic.
ZOBACZ TEŻ: Kontuzje bioder - 6 najczęstszych przypadków
1. Przyciąganie sztangi do brody wąskim nachwytem
Wąski nachwyt powoduje w stawach obręczy barkowej niepotrzebne napięcia, które mogą się skończyć kontuzją – zwłaszcza gdy pracujesz z dużym ciężarem. Wąski chwyt stosuj tylko w wypadku treningu ze sztangą łamaną. Jeśli poczujesz ból, natychmiast przerwij ćwiczenie.
Przyciąganie sztangi do brody szerokim nachwytem
Złap sztangę nachwytem na szerokość barków. Zacznij od trzymania jej swobodnie na wysokości ud. Trzymaj proste plecy, nie pochylaj głowy. Unieś sztangę do momentu, aż łokcie znajdą się w linii barków. Jeśli zauważysz, że podczas podnoszenia zginasz mocno nadgarstki, wciąż zbyt wąsko trzymasz sztangę.
2. Pompki tricepsowe w podporze tyłem
To ćwiczenie wydaje się całkiem sensowną alternatywą dla pompek szwedzkich, zwłaszcza gdy nie masz tyle siły, by wykonać poprawne powtórzenie. Ale uważaj: ustawienie rąk "z tyłu" w pompkach tricepsowych wytwarza spore napięcie w mięśniach naramiennych.
Pompki w wąskim ustawieniu rąk
Przyjmij pozycję jak do klasycznej pompki, ale dłonie rozstaw węziej niż na szerokość barków. Napnij mięśnie korpusu, by zapobiec opadaniu bioder. Zginając ręce w łokciach, zejdź w dół, po czym wróć do startu. Łokcie prowadź blisko korpusu. Wąskie ustawienie dłoni w takiej pompce mocno zaangażuje tricepsy.
PRZECZYTAJ: Kontuzje - 4 zasady rekonwalescencji
3. Skręty tułowia na maszynie
Wykonując skręty tułowia na maszynie, prawie nie angażujesz do pracy dolnych partii mięśni brzucha. Obręcze barkową i biodrową powinieneś rotować raczej w tym samym momencie, zmniejszając tym samym niepotrzebne obciążenie kręgosłupa.
Skrętoskłony przy wyciągu górnym
Zamocuj linę do wyciągu górnego, złap oba jej końce i stań lewym bokiem do wyciągu, stopy rozstawiając na szerokość barków. Zrób teraz skrętoskłon, jakbyś liną chciał sięgnąć prawej stopy. Wróć do pozycji startowej. Rób zawsze taką samą ilość powtórzeń na obie strony. Ruch inicjuj mięśniami brzucha.