Trening siłowy a sprawność umysłowa [News MH]

Wprawdzie wśród laureatów nagrody Nobla nie ma zbyt wielu osiłków, ale nauka wykazuje, że dobra kondycja fizyczna wzmacnia mózg i pomaga uczyć się szybciej.

trening siłowy, IQ shutterstock.com
Tępy osiłek? Nic bardziej mylnego.

Regularny trening

Nie unikaj siłowni. Amerykańskie badania wykazały, że ludzie, którzy mają słabe mięśnie, częściej mają poważne problemy z pamięcią. U najsilniejszych ryzyko choroby Alzheimera było aż o 66% niższe niż u słabeuszy. To raczej rozwiązanie długofalowe, ale mamy też pomysł na pomoc doraźną, tu i teraz.

Pomoc doraźna

No dobra, ale czasami naprawdę nie ma czasu na regularny trening. Jest i na to rozwiązanie. Uczeni z Western University in Ontario przeprowadzili ciekawy eksperyment. Porównali sprawność umysłów po 10-minutowym przeglądaniu magazynów z tymi, którzy przez taki sam czas jechali szybko na stacjonarnym rowerze.

Przeczytaj też: Alzheimer i demencja - nie trać głowy

Okazało się, że ci drudzy radzili sobie o 14% lepiej z wyzwaniami stawianymi umysłowi. Na dodatek to działa natychmiast! Jeśli więc dopadnie Cię bezwład i nie będziesz mógł czegoś ogarnąć, porób trochę przysiadów albo zrób szybki trening. Po wysiłku potęga umysłu kontratakuje!

Zobacz również:
REKLAMA