Trening outdoorowy - sposób na stagnację?

Za żadne skarby  nie możesz zmusić się do kolejnego treningu w czterech ścianach? Naukowcy radzą: postaw na zajęcia terenowe.  

trening, trening siłowy, outdoor shutterstock.com

Jeżeli ktoś wreszcie wymyśli sposób na to, jak skutecznie motywować ludzi do aktywności fizycznej, niezbędnej do kontroli prawidłowej masy ciała i zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, powinien według nas dostać Nagrodę Nobla. Badacze z kanadyjskiego Université de Sherbrooke może nie powinni jeszcze rezerwować biletów do Sztokholmu, ale i tak warto przyjrzeć się wynikom przeprowadzonych przez nich badań.

ZOBACZ: Motywacja do treningu - 13 patentów

W ramach eksperymentu uczestnicy przez trzy miesiące wykonywali tygodniowo trzy godzinne treningi kardio i siłowe. Część ćwiczyła pod dachem, a część pod chmurką. Po podsumowaniu efektów eksperymentu okazało się, że w drugiej grupie wyraźnie rzadziej opuszczano treningi (97% zrealizowanych jednostek wobec 91% w przypadku ludzi ćwiczących w sali). W podsumowaniu naukowcy ocenili, że jedynie treningi outdoorowe pozwoliły podnieść poziom aktywności fizycznej i zredukować symptomy związane z depresją.

W naszej ocenie nie znaczy to, że trening w siłowni (otwierajcie, otwierajcie!) jest mniej efektywny – na wszystko jest czas i miejsce, a w wielu zastosowaniach zgromadzonego tam sprzętu i możliwości, które stwarza, nic nie jest w stanie zastąpić. My czytamy to tak: warto stawiać na różnorodność, żeby korzystać z korzyści przynoszonych przez odmienne typy aktywności. Dlatego w swój plan treningowy możliwie często wplataj jednostki outdoorowe. Zwłaszcza do czasu, kiedy będziemy mogli wrócić do normalnych treningów w siłowniach (otwierajcie, otwierajcie!). 

PRZECZYTAJ: Jak zacząć żyć na pełnych obrotach?

Outdoorowy arsenał

Dzięki tym gadżetom trening na dworze będzie efektywny i efektowny.

1. Kamizelka z obciążeniem

Sprawi, że zwykłe sprinty albo podciąganie zyskają nowy wymiar.

  • Cena: od 239 zł; thornfit.pl

2. Gumy treningowe

Słowo wszechstronne, użyte przez producenta  w opisie tego produktu, absolutnie nie jest na wyrost!  

  • Cena: od 89,90 zł; newlevelsport.pl

3. Zegarek

Coros Apex Premium Multisport 42MM to nowy zawodnik w segmencie zegarków sportowych. Wyróżnia go m.in. sterowanie wygodnym pokrętłem.  

  • Cena: 1399,99 zł; sklepbiegacza.pl

4. Słuchawki  sportowe

Model Skullcandy Push Ultra trzyma się uszu jak przyklejony i ma dobry czas pracy na baterii.

  • Cena: 499 zł; skullcandy.pl
Zobacz również:
REKLAMA