[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.6

Trening nóg: jak poszczególne warianty przysiadów wpływają na Twoje nogi?

To najlepsze, stosowane od dekad ćwiczenie budujące masę i siłę Twoich nóg doczekało się wielu wersji. Sprawdź, czym różnią się od siebie 4 poniższe warianty przysiadów ze sztangą i wybierz ten, który najbardziej ułatwi Ci osiągnięcie zamierzonego celu.

przysiady fot. Jasminko Ibrakovic, 2015, shutterstock.com
Dynamit w nogach

43% - o tyle mocniej angażujesz do wysiłku nogi, gdy trenujesz z wolnymi ciężarami, a nie na suwnicy Smitha.

Sprawdź, jak robić to najefektywniej.

REKLAMA

przysiady fot. Beth Bischoff
1. Przysiady ze sztangą na plecach

Moc: 3/4

Przód uda: 1/4

Tył uda: 3/4

Najlepsze na: większa siła całego dołu

Dekady badań poświęconych sportowi jasno dowodzą, że dobrze zbudowany dół skorelowany jest z lepszymi osiągami w każdej dyscyplinie sportu.

Unikaj, gdy: miałeś niedawno kontuzję pleców albo wciąż czujesz w nich ból

przysiady fot. Beth Bischoff
2. Przysiady ze sztangą w szerokim rozkroku

Moc: 4/4

Przód uda: 3/4

Tył uda: 2/4

Najlepsze na: siłę oraz szybki rozwój mięśni nóg

Przysiad w szerokim rozkroku angażuje do wysiłku również wewnętrzną stronę ud, co umożliwia pracę z większym ciężarem i buduje Twoje nogi szybciej.

Unikaj, gdy: bolą Cię kolana - ekstraciężar to większy nacisk na stawy

przysiady fot. Beth Bischoff
3. Przysiady ze sztangą na obojczykach

Moc: 2/4

Przód uda: 2/4

Tył uda: 4/4

Najlepsze na: mocny korpus oraz silne nogi

Zarzucając sztangę na obojczyki, zmuszasz górę ciała do utrzymania właściwej postawy. Ten wariant przysiadu wzmacnia korpus i poprawia poczucie balansu.

Unikaj, gdy: czujesz ból w okolicach bioder i brzucha

przysiady fot. Beth Bischoff
4. Przysiady na jednej nodze

Moc: 1/4

Przód uda: 4/4

Tył uda: 1/4

Najlepsze na: lepszy balans oraz mocny przód uda

Praca tylko jednej nogi w serii wymaga mniejszego ciężaru. Ale ten wariant mocno poprawia poczucie balansu i najlepiej buduje przód uda.

Unikaj, gdy: zależy Ci tylko na większej masie mięśniowej

Tak czy nie: hack-maszyna

O hack-maszynie myśl jak o urządzeniu, dzięki któremu możesz wyciskać ciężar nogami, ale stojąc. W praktyce oznacza to pracę z dużo większym ciężarem niż podczas standardowych przysiadów ze sztangą czy hantlami.

Ma to jednak również drugą stronę medalu – taki trening izoluje konkretne grupy mięśniowe, nie pozwalając angażować do ruchu mniejszych mięśni odpowiedzialnych za poprawę balansu.  

MH 12/11 

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij