Trening Wiedźmina - jak Henry Cavill ćwiczył do roli Geralta?

Wiedźminowi puryści zarzucają Cavillowi za dużą masę mięśniową. Sprawa mocno dyskusyjna, ale zdecydowanie bezdyskusyjna jest rewelacyjna sylwetka aktora. Zobaczcie, jak trenował, by ją osiągnąć.  

"Przygotowując się do Wiedźmina, musieliśmy skupić się na rzeczach, które pomogły mi w scenach kaskaderskich" - twierdzi Henry Cavill. "Ze względu na kaskaderkę głównym elementem treningu był rumuński martwy ciąg, wzmacniający tzw. łańcuch posturalny" - podkreśla jego trener, Dave Rienzi. Dodajmy, że współpraca aktora i trenera trwa już kilka lat. Efekty widać na ekranie. 

 

1. Rumuński martwy ciąg z taśmą

3 serie po 10 powtórzeń

"Henry powoli, przez 4 sekundy, opuszcza sztangę. Robi 2-sekundową pauzę na dole i unosi się z powrotem, kontrolując napięcie pośladków. W tej technice Henry wykorzystuje taśmę oporową nad kolanami, co pozwala aktywować mięśnie pośladkowe przez cały czas trwania ćwiczenia" - twierdzi trener.

2. Unoszenie tułowia na ławce

3 serie po 10 powtórzeń

"Skupiamy się na izolacji i porządnym napięciu mięśni pośladkowych w momencie dwusekundowego zatrzymania w najwyższym punkcie ruchu" - akcentuje trener Dave Rienzi.

"Mięśnie posturalne odgrywają ogromną rolę w tym rodzaju scen kaskaderskich z piruetami i podczas wszystkich ruchów, podczas których podpieram się tylko na jednej nodze, gdzie kolano rzeczywiście może ulec poważnej kontuzji" - uzupełnia aktor.

3. Mięśnie skośne brzucha

3 x 30 sekund na obie strony

Trener Henry'ego tłumaczy: "W tym ćwiczeniu trzeba wyciągnąć przed siebie obie ręce, spiąć mięśnie brzucha. Chodzi o to, by uaktywnić jednocześnie mięśnie proste i skośne brzucha, a przy okazji również mięśnie pośladkowe". 

"Używam prawdziwego miecza, który jest ciężki. Żeby nim długo machać, trzeba sporo siły, także aby wykonać wszystkie ruchy bezpiecznie i bardzo precyzyjnie. Mocne mięśnie skośne pomagają też wykonać te wszystkie  gwałtowne ruchy, które są typowe dla Wiedźmina" - zauważa Cavill. 

4. Unoszenie hantli w trzech kierunkach

3 serie po 15 powtórzeń

To ćwiczenie to kombinacja unoszenia hantli - każde powtórzenie składa się z trzech ruchów. Najpierw unoszenie boczne, później pod kątem 45 stopni, a potem unoszenie przodem. Wzmacnia mięsień naramienny, zarówno jego środkową jak i przednią część" - instruuje Dave. 

5. Naprzemienne uginanie ramion (półizometryczne)

3 serie po 10 powtórzeń. 

"W tym ćwiczeniu będziemy uginać przedramiona z hantlami na przemian z trzymaniem izometrycznym. (...) wyjątkowe jest to, że pozwala utrzymać napięcie bicepsów przez dłuższy czas" - podkreśla trener gwiazdy.

"Gdy trzymasz w ręku miecz, pierwszych kilka ujęć przychodzi łatwo, ale gdy w ciągu dnia musisz zrobić 16 ujęć, a w każdym musisz wykonać skomplikowane ruchy nadgarstkiem przedramiona zaczynają drętwieć. Dlatego właśnie przedramiona (w treningu - dop. red.) są takie ważne" - wspomina swoje doświadczenia z planu zdjęciowego Cavill.


Film został zrealizowany przez amerykańską redakcję Men's Health. Oryginalną wersję można zobaczyć tutaj: https://www.menshealth.com/fitness/a29812209/henry-cavill-workout-witcher-superman/

Zobacz również:
REKLAMA