Trening Tabata - MH testuje

Czy cztery minuty to dużo? Twoja dziewczyna powie, że nie, ale dla Twojej formy to może być bardzo dużo. Tyle czasu zajmuje bowiem trening Tabata - intensywny, szybki, wykańczający. Sprawdź, jak poradził sobie z nim jeden z naszych redaktorów. 

Tabata, pompki shutterstock.com
Tabata to fajna zabawa i ostry trening w jednym. Piszesz się?

Jeśli w tym roku, rozbierając się na plaży, nie chcesz powtarzać ulubionej maksymy naszych piłkarzy – za rok na pewno się uda – zadbaj o formę już teraz. Ja chcę mieć płaski brzuch i widoczne mięśnie, więc bez wahania podjąłem się kolejnego wyzwania – treningu tabata.

REKLAMA

ZOBACZ: Co da Ci Tabata po 6 tygodniach?

Cztery tygodnie codziennych ćwiczeń po, uwaga!, tylko cztery minuty. Żeby przyspieszyć efekty, ćwiczyłem dwa razy dziennie. Cel? Redukcja tkanki tłuszczowej, głównie z okolic brzucha, czyli po ludzku – pozbycie się oponki. Nastawienie? Sceptyczne. Ale po kolei.

Po pierwsze: co to jest tabata? Twórcą tej metody jest japoński uczony Izumi Tabata, który szukał sposobu na zwiększenie wydolności aerobowej i anaerobowej. Intensywny, krótki i skuteczny trening – to główne założenia tabaty. Po drugie: dlaczego właśnie tabata? Wyjątkowość tej metody polega na tym, że cały trening trwa jedynie cztery minuty. Efektem „ubocznym” jest podkręcenie metabolizmu i spalanie tłuszczu.

REKLAMA

REKLAMA

Reguły są banalnie proste. Wybierz ćwiczenie, np. krokodylki, wykonuj je 20 sekund, odpoczywaj przez 10 sekund. Całość powtórz 8 razy. Matematyka nie kłamie: 240 sekund treningu dziennie. Forma instant.

REKLAMA

Nie wierzysz, że to zadziała? Oddajmy głos nauce. „Trening metodą Tabaty jest rodzajem interwału o wysokiej intensywności (HIIT) i stosunku pracy do przerw wypoczynkowych 2/1. Podczas maksymalnej intensywności wysiłku, mimo że trwa on po 20 sekund, organizm zaciąga dług tlenowy wynikający z niemożliwości dostarczenia potrzebnej ilości tlenu komórkom mięśniowym. Taki dług musimy spłacić i dzieje się to po zakończeniu wysiłku” – tłumaczy dr Paweł Posłuszny, adiunkt Katedry Biostruktury na wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

Nadal nieprzekonany? Te 4 minuty przecież Cię nie zbawią, natomiast Twoją formę zdecydowanie tak. 

Efekt przed:

Motor Presse Polska

Efekt po:

Motor Presse PolskaMH 04/2016

REKLAMA