Tiger Woods: lekcja od mistrza golfa

Być może po przeczytaniu tego tekstu nie będziesz od razu zarabiał za zwycięstwa tyle, ile dostaje Tiger Woods. Na pewno jednak poprawisz swoją technikę na tyle, by podczas gry w golfa utrzeć nosa niejednemu zbyt pewnemu siebie graczowi.

photogolfer 2009/shutterstock.com
fot. photogolfer 2009/shutterstock.com

Etykieta na trawie

Zanim wdziejesz strój golfisty i ruszysz na podbój golfowych pól, poznaj savoir-vivre obowiązujący w miejscach, w których trawa jest równa jak na angielskich trawnikach, a niespieszne spacerowanie jest nieodłącznym elementem gry.

Golf jest taką dyscypliną, w której gra się głównie przeciwko samemu sobie. "Chociaż jest to sport bardzo towarzyski, to kiedy mam na to ochotę, sam wybieram się na pole i albo rozgrywam jedną rundę, albo trenuję np. wyjście z bunkra" - mówi Robert Rozmus, który wygrał w tym roku krajowe eliminacje światowego turnieju World Golfers Championship w kategorii Celebrities i reprezentował nasz kraj na światowym finale w Republice Południowej Afryki.

"Gram od czterech lat, a od dwóch praktycznie codziennie. W tym roku odniosłem osobisty sukces, bo mój handicap jest już jednocyfrowy - 9,6". Jednak fakt, że walczy się głównie z własnymi słabościami, nie oznacza, że pole jest tylko dla Ciebie i możesz traktować je jak jednorazową zabawkę.

"Prawie na pewno wrócisz na pole, na którym się znajdujesz. Dlatego zostaw je w takim stanie, w jakim chciałbyś je zastać następnym razem" - mówi Robert Rozmus.

1. Poprawiaj divoty - po Twoim swingu kępa trawy, na której leżała piłka, może polecieć kilkanaście metrów dalej. Podnieś ją i przyklep na miejscu.

2. Porządkuj bunkry - dobrze przygotowane doły z piaskiem są wyrównywane grabiami. Kiedy uda Ci się już wyjść z bunkra, znajdź leżące w pobliżu grabie i uporządkuj po sobie bunkier. Nawet jeśli jesteś bardzo wkurzony, bo straciłeś 2 uderzenia.

3. Dbaj o greeny - po ostatnich uderzeniach zadbaj (przy pomocy specjalnych urządzeń) o miejsca, w które uderzyłeś, i o dołki powstałe po lądujących piłkach (tzw. pitchmarki). Nie stawiaj na greenie swojej torby, ani nie kładź na nim kijów.

4. Szanuj tradycję - chociaż golf jest coraz bardziej masowy, cały czas obowiązują zasady dotyczące ubioru. Najważniejsze z nich to zakaz noszenia T-shirtów, dresów, spodni bez paska i dżinsów. Koszulka powinna mieć kołnierzyk. Coraz częściej, by wejść do budynku klubowego, należy mieć miękkie kolce (tzw. soft spikes).

Ruchome piaski

Teraz czas na szybki kurs radzenia sobie w jednej z najtrudniejszych golfowych sytuacji - przy wychodzeniu z piaszczystego bunkra.

Bunkry są równie nieodłączną częścią pola golfowego co greeny. Całkiem prawdopodobne jest, że w którymś momencie trafisz na ich piaszczyste podłoże. "Dobre wyjście z bunkra to często podstawa sukcesu na greenie" - mówi Tiger Woods, już jeden z najlepszych graczy w historii (a jeszcze lata gry przed nim). Nie chowaj głowy w piasek, tylko posłuchaj, co w takich sytuacjach robi facet, który na samych wygranych zarobił już ponad 75 milionów dolarów.

1. Uderzaj piłkę do przodu, utrzymując otwartą pozycję w czasie swingu (zamachu). Face (główka) kija powinna być prostopadła do celu.

2. Otwarta pozycja pomoże Ci prześlizgnąć się po piasku, zamiast zakopać się w nim dolną częścią główki kija.

3. Wybierz punkt 2-3 cm za piłką i postaraj się uzyskać w tym właśnie punkcie maksymalną prędkość głowy kija.

4. Podchodź to tych uderzeń jak do każdego innego swingu, bez wyrywania się do uderzenia. Zawsze zachowuj się rutynowo: oddal się, złap oddech, przymierz.

5. Koncentruj się na maksa, myśl tylko o tym jednym uderzeniu. O niczym więcej.

Men's Health 12/2006

REKLAMA