Test butów treningowych

Na trening za Ciebie nie pójdą, ale już w siłowni z każdego kwadransa pomogą wycisnąć maksa.

Test butów treningowych fot. rowan fee

Nie wiem, ile razy zacząłem tekst w MH słowami: „Stań prosto, stopy rozstawiając na szerokość bioder”, i nie jestem w sumie pewien, czy chciałbym tę liczbę poznać. Wiem natomiast, że od stabilnej postawy zależy jakość każdego powtórzenia, a więc finalnie efektywność całego treningu. Sportowe buty mogą w tym albo pomagać, albo nie przeszkadzać, albo całość wręcz sabotować. Przyjrzałem się (czytaj: spędziłem w każdej parze godziny w siłowni – tak, zostałem zapytany, czy napadłem na obuwniczy) popularnym treningowym butom i mam dobrą wiadomość: każdy z prezentowanych tu modeli spełnia swoje zadanie lepiej niż świetnie. Przy wyborze swojej pary będziesz miał trudny orzech do zgryzienia. To ta jedna, zła wiadomość. Ale pomożemy.

REKLAMA

1. Reebok Nano X1 Grit

Każdy kolejny model Nano zbliża markę Reebok do crossfitowego buta idealnego. Nano X1 Grit jest wszechstronny, niezwykle wytrzymały, a przy tym zwiewny i względnie lekki. Świetnie trzyma stopę w trakcie ciężkich siadów ze sztangą, ale równie dobrze radzi sobie podczas biegu na mechanicznej bieżni czy podczas rundek dookoła crossfitowego boksu. Bardzo dobrze wspiera też użytkownika podczas częstych i gwałtownych zmian kierunku ruchu. Trochę do tego zmuszony, a trochę przez ciekawość zrobiłem w tym modelu kilka rund sparingowych w ringu i byłem solidnie zaskoczony, jak dobrze sobie poradził.

Ocena: 26/30

 • Funkcjonalność: 9/10
 • Design: 8/10
 • Cena: 9/10

2. Nike Metcon 7

Stworzone do pracy z naprawdę dużymi ciężarami – płaska, szeroka pięta wraz z wewnętrzną płytką pomaga zaangażować do pracy całą stopę, zwiększając przy tym mocno stabilność. Dzięki zastosowaniu specjalnej pianki buty mogą pochwalić się jednocześnie sporą sprężystością – wystarczy odrzucić sztangę i złapać skakankę, by zrozumieć, jak Metcon 7 potrafi dopasować się do użytkownika. Dodatkowa guma nachodząca na łuk stopy ułatwia wspinaczkę po linie – niby bajer, ale to ten detal może zaważyć na miejscu w zawodach.

A oddychalność cholewki? Wygoda użytkowania? Na najwyższym poziomie – bez zarzutu. To buty doskonale nadające się do intensywnych crossfitowych WOD-ów, ale zdecydowanie zbyt pro dla niedzielnego pakera.

Ocena: 25/30

 • Funkcjonalność: 10/10
 • Design: 8/10
 • Cena: 7/10

3. Under Armour TriBase Reign 3

Trójkątna podeszwa zewnętrzna zapewnia stabilność w trakcie ćwiczeń i wzmacnia „czucie” podłoża, dzięki czemu użytkownik czuje się bezpieczniej, ładując na gryf więcej i więcej. Zewnętrzny, wzmocniony zapiętek, pomagający w pompkach w staniu na rękach, od razu wskazuje, dla kogo ten model został stworzony. W ogóle model TriBase Reign 3 jest wzmocniony wszędzie tam, gdzie powinien być wzmocniony but przeznaczony do naprawdę ostrej treningowej jazdy. Sprawia wrażenie niezwykle wytrzymałego – i takim właśnie okazuje się w siłowni.

Ocena: 25/30

 • Funkcjonalność: 9/10
 • Design: 9/10
 • Cena: 7/10

4. NOBULL Trainer

 • nobullproject.com, 682 zł

Najbardziej minimalistyczny, a przez to paradoksalnie najłatwiej rozpoznawalny w crossfitowym boksie. Cała cholewa Trainera została wykonana z jednego kawałka tkaniny o niepozostawiającej wątpliwości nazwie SuperFabric; oddychającej, niezatrzymującej potu, niezwykle wytrzymałej. Podeszwa zapewnia przyczepność, więcej niż zadowalającą amortyzację, a całość bardzo dobre wsparcie podczas pracy z ciężarami. Buty dostępne w wielu kolorach – co dla tych, którzy w równej mierze stawiają na styl, co na funkcjonalność, może mieć decydujące znaczenie przy zakupie.

Ocena: 24/30

 • Funkcjonalność: 9/10
 • Design: 10/10
 • Cena: 5/10

5. Inov-8 F-Lite G 300

 • inov-8.com, 990 zł

Jeśli przy produkcji treningowego obuwia korzysta się z grafenu, wiedz, że coś się dzieje, a wyścig zbrojeń fitnessowych marek wkroczył w nową fazę. O modelu F-Lite G 300 mówi się, że dzięki zastosowaniu grafenu właśnie jest to najbardziej wytrzymały treningowy but wszech czasów. Pierwsze testy zdają się tę ponadprzeciętną wytrzymałość potwierdzać, ale z postawieniem tak śmiałej tezy jednak się wstrzymajmy. Niemniej sam but okazuje się więcej niż świetny. I to wystarcza. Minus? Najwyższa w zestawieniu cena.

Ocena: 22/30

 • Funkcjonalność: 9/10
 • Design: 9/10
 • Cena: 4/10
REKLAMA