Test butów biegowych

Sprawdzamy pięć modeli butów biegowych znanych marek: Adidas, Asics, Brooks, New Balance, Saucony. Łączy je jedno słowo: komfort. W ramach bonusu dorzucamy 4 najważniejsze zasady dbania o buty, dzięki którym posłużą Ci dłużej. 

Jeszcze kilka lat temu buty do biegania dzielono na kategorie, które przypisane były do biomechaniki ubierającego je sportowca. Stosowano różne technologie, które miały dawać większą amortyzację, poprawiać stabilizację stopy albo dynamikę biegu. Dziś na szczęście nowe technologie, stosowane w piankach podeszew butów do biegania, potrafią łączyć w sobie, wydawałoby się, tak przeciwstawne cechy, jak miękkość podeszwy z jej sprężystością.

I dlatego dziś słowem kluczem w wyborze nowego modelu jest KOMFORT. Możesz oczywiście wysłuchać w sklepie listy zalet sugerowanych przez sprzedawcę butów, ale to Twoje stopy mają decydujący głos. Dlatego dobrze, byś miał szansę nie tylko założyć cichobiegi na nogi, ale też przebiec się w nich choćby po sklepie. Oto kilka modeli, w których możesz poczuć się jak w kapciach, ale będą one przy tym naprawdę szybkie.

Tester: Marek Dudziński, redaktor naczelny magazynu Runner's World

 

Brooks Cascadia 14

Producent
Brooks Cascadia 14, fot. Producent

To legendarny już model trailowy. Jest niesamowicie komfortowy, a przy tym stosunkowo lekki i elastyczny, chociaż nie zegniesz go w rękach bez pewnego wysiłku. Podeszwa (BioMoGo DNA) daje stabilne wsparcie bez względu na nawierzchnię. Bieżnik świetnie trzyma się na mokrych skałach, dobrze czyści z błota i nie męczy stóp na twardych nawierzchniach.

Cholewka ma świetny system trzymania stopy i elementy ochronne z cordury. Zabezpiecza przed błotem dostającym się do środka i umożliwia dość szybkie ujście dla wody, gdy przebiegniesz przez strumień.

Cena: 499 zł, brooks-running.pl

Ocena testera: 23/30

 • Amortyzacja 9/10
 • Dynamika 7/10
 • Cena 7/10

 

Asics Glideride

Producent
Asics Glideride, fot. Producent

Ubierając te buty po raz pierwszy, możesz mieć dziwne uczucie. A to dlatego, że ich konstrukcja to nowatorskie rozwiązanie, które ma sprawić, że będziesz biegać efektywniej, czyli szybciej, przy mniejszym nakładzie sił.

Sztywna, łukowata podeszwa ma ułatwić Ci przetaczanie stopy przy każdym kroku i zmniejszyć ilość traconej w stawie skokowym energii. Jeśli Twoja stopa to zaakceptuje, to będziesz mieć wrażenie biegu na sprężynie. Cholewka ma wręcz „kanapowe” otoczenie pięty, ale nie sugeruj się mierzeniem na siedząco, tylko spróbuj w nich pobiegać, bo nowe rozwiązanie może Ci nie pasować.

Cena: 660 zł, asics.pl

Ocena testera: 23/30

 • Amortyzacja 7/10
 • Dynamika 10/10
 • Cena 6/10

 

Adidas SL 20

Producent
Adidas SL 20, fot. Producent

Lubisz szybkie bieganie? Sprawdź ten model. To wersja pośrednia dla fanów tej marki, którzy chcą czegoś szybszego niż Ultraboost, ale nie są gotowi na prawie wyczynowe Adizero. SL 20 ma nową podeszwę, którą chwali się adidas, czyli Lightstrike, która jest lżejsza od Boosta.

Jest jakby trochę mniejszy od podanego rozmiaru, więc przymierzaj o pół numeru większe. To dobry but na krótkie, szybkie biegi. Może być również dla maratończyków, ale tych z życiówką poniżej 3:00-3:15. Będzie dobrze trzymał na asfaltowych nawierzchniach, bo podeszwę chroni warstwa gumy Continental.

Cena: 499 zł, adidas.pl

Ocena testera: 23/30

 • Amortyzacja 9/10
 • Dynamika 9/10
 • Cena 7/10

 

New Balance FuelCell Propel

Producent
New Balance FuelCell Propel, fot. Producent

New Balance to nie tylko te modele, które widzisz u osób, które raczej nie kochają biegania, a służą ich właścicielom głównie do chodzenia. Można powiedzieć, że wręcz przeciwnie,
a doskonałym na to przykładem jest ten model, dla którego środowiskiem naturalnym jest bieg.

I to w każdej postaci: sprawdzi się na codziennych treningach, ale też nie zawiedzie na linii startu. Dobra amortyzacja, wystarczająca sprężystość i elastyczność podeszwy. Plus naprawdę świetna cholewka, która pewnie trzyma stopę dzięki przeszyciom dodającym jej nieco spoistości bez żadnych dodatkowych elementów, mogących zwiększyć ciężar buta.

Cena: 329,99 zł, nbsklep.pl

Ocena testera: 25/30

 • Amortyzacja 8/10
 • Dynamika 8/10
 • Cena 9/10

 

Saucony Ride Iso 2

Producent
Saucony Ride Iso 2, fot. Producent

Teoretycznie, jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, ale te buty przeczą temu powiedzeniu. Dobrze amortyzują na długich dystansach, a przy tym nie zapadasz się
w nich, gdy chcesz trochę podkręcić tempo. Pamiętaj, że jednak nie jest to typowy but startowy na szybkie „piątki” – kompromis musi mieć jakąś cenę.

Komfort daje miękka pianka Everun, która składa się jakby z tysięcy maleńkich, sprężystych kuleczeczk. Cholewka wykonana z jednego kawałka materiału pozwala na świetne jej dopasowanie, ale jeśli masz wąską stopę, to możesz trochę w tym bucie pływać.

Cena: 349 zł, runnersclub.pl

Ocena testera: 23/30

 • Amortyzacja 7/10
 • Dynamika 7/10
 • Cena 9/10

 

Jak dbać o buty biegowe - 4 zasady 

O buty warto się troszczyć nie tylko dlatego, że wydajesz na nie ładnych kilka stówek. Pamiętaj, że zostawiają za sobą ślad nie tylko na ścieżce, ale również ten węglowy. Dbaj o nie i kupuj jak najrzadziej.  

1. Daj im odpocząć

...jakieś 48 godzin po treningu. Tyle mniej więcej czasu potrzebuje pianka w podeszwie, by wrócić do swojego pierwotnego kształtu. To może przedłużyć ich żywot nawet o 150 km.

2. Susz buty gazetami

Mokre buty, pozostawione same sobie, schnąc, kurczą się. Papier wciśnięty do środka temu zapobiega. Wciągnie tyle wody, ile zdoła, już po 10 min, dlatego potem zmień gazetę.

3. Rozwiązuj buty

Rozwiązuj sznurówki przed zdjęciem butów, zamiast ściągać je butem o but. I zawiązuj je przed biegiem – dzięki temu zapiętek będzie w dobrym stanie przez całe życie buta.

4. Pierz ręcznie

Cholewki nie są zaprojektowane, aby wytrzymać intensywne pranie w maszynie. Przecieraj je mokrą gąbką, a jeśli już musisz, wypierz je ręcznie. I nie wkładaj do suszarki.

Zobacz również:
REKLAMA