Czym jest powtórzenie? Od wielu lat niepodzielnie rządzi tu stała definicja i każdy machający sztangą potwierdzi, że to faza koncentryczna, gdy unosisz ciężar, pauza, a następnie faza ekscentryczna, w której ciężar opuszczasz. Wszystko w jednym płynnym tempie, po sekundzie na każdy etap. Proste jak wykonanie pompki. Jednak naukowcy nie byliby sobą, gdyby nie próbowali zamieszać nawet w tym niezbyt rozbudowanym schemacie. Doszli do wniosku, że jeśli wydłużysz fazę ekscentryczną do czterech sekund, a koncentryczną zamienisz w eksplozję mocy, taka sama ilość powtórzeń da o wiele lepszy efekt – i to zarówno w lustrze, jak i osiągach. Warto spróbować, tym bardziej że nie zmieniasz ani ciężaru, ani ilości powtórzeń.
(Zobacz też: Bieganie, tenis, pływanie... W tych sportach tempo ma równie wielkie znaczenie. Sprawdź dlaczego.)
Zmiana tempa wykonywania poszczególnych faz ruchu sprawia, że zwiększa się poziom napięcia zaangażowanych grup mięśniowych. Przykłady? Proszę bardzo: podczas fazy ekscentrycznej ćwiczenia powstaje więcej mikrouszkodzeń włókien mięśniowych niż podczas fazy koncentrycznej. Wydłużając tę fazę, „uszkadzamy” mięśnie bardziej.
W skrócie: im więcej tych mikrouszkodzeń, tym większy i silniejszy mięsień - oczywiście po regeneracji. Takie podejście do treningu sprawia, że atakowany mięsień wykonuje większą pracę bez konieczności dorzucania ciężarów . I nie jest to czcze gadanie ani bajanie panów w białych kitlach.
Doktor Pat Davidson, trener uniwersyteckiej drużyny futbolu amerykańskiego ze Springfield College (możesz nie kojarzyć), wprowadził tę małą poprawkę do treningowego menu swoich podopiecznych, a oni odpłacili się wygrywaniem meczu za meczem. Zastosuj poniższe schematy kontroli tempa w swoim treningu i przekonaj się, jak zmieniając zaledwie kilku sekund, zmieniasz rezultat końcowy.
(Wciąż nie masz planu treningowego? Oto kompletny poradnik, z którym rozpiszesz trening skuteczny i skrojony pod swoje potrzeby.)
Twój tempometr
W planie: Przysiad ze sztangą z przodu: 3×5; 3-2-0
Wykonaj 3 serie po 5 powtórzeń przysiadów przednich, stosując poniższe zmiany w tempie ruchu.
3 - Pierwsza cyfra określa czas trwania fazy ekscentrycznej. W tym przypadku powinna ona trwać trzy sekundy.
2 - Środkowa cyfra informuje o długości trwania pauzy – fazy izometrycznej. Ten przysiad należałoby spauzować na dwie sekundy.
0 - Ostatnia cyfra definuje szybkość podnoszenia ciężaru. 0 lub X oznaczają konieczność szybkiego tempa wykonania tej fazy ruchu.
Cztery sposoby na podkręcenie osiągów
