Taylor Lautner: zmierzch chudzielca

Taylor Lautner, gwiazda kinowej sagi Zmierzch, dorobił się 15 kg mięśni w zaledwie 12 miesięcy. Swoją sylwetką musiał uwiarygodnić rolę wilkołaka w kolejnych częściach przebojowej serii. Zobacz, jak tego dokonał. I pójdź w jego ślady.

Anthony Mandler - Rodale Images
Trening z ciężarami pozwolił Taylorowi Lautnerowi zbudować aż 15 kg mieśni w zaledwie 12 miesięcy. (fot. Anthony Lautner)
 2.


Nie wpadaj w rutynę

REKLAMA

"Cięższy" nie zawsze znaczy jednak "lepszy". Lautner regularnie zmienia zarówno sam ciężar, jak i ilość powtórzeń i serii podczas treningu. "Musisz tak robić, jeśli chcesz zbudować naprawdę dobrą formę - mówi Yuam. - Im częściej zmuszasz mięśnie do innego ruchu i innego ciężaru, tym chętniej one rosną". Zamiast za każdym razem robić 3 serie po 8-10 powtórzeń, spróbuj raz na jakiś czas zmienić ich liczbę i zmniejszyć lub zwiększyć ciężar.

Słowa Yuama potwierdzają wyniki badań opublikowanych w "Journal of Strength and Conditioning Research", które wyraźnie mówią, że faceci, którzy stosują metodę zmiany liczby powtórzeń, po pół roku są silniejsi aż o 28% w stosunku do tych, którzy cały czas trenują tak samo.

 3.


Odpuść sobie trening kardio

Kolejną rzeczą, o której powinieneś pamiętać, jest radykalne zmniejszenie ilości treningów kardio. Podczas cyklu treningowego, który miał zagwarantować Lautnerowi 15 kg mięśni więcej, Yuam ze zdziwieniem odkrył, że jego "pacjent" zaczął w którymś momencie chudnąć. Okazało się, że Lautner każdego dnia wyskakiwał na wieczorny jogging.

Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że ci, którzy mają problemy ze zbudowaniem masy, mogą sobie dodatkowymi treningami kardio tylko zaszkodzić. Już sam trening siłowy to gwarancja spalenia wielkiej ilości kilokalorii. "Jeśli chcesz zbudować suchą masę mięśniową, na jakiś czas po prostu zawieś treningi kardio - mówi Yuam. - Plus jest taki, że gdy do nich wrócisz, będą sprawiały Ci jeszcze większą frajdę".

 4.


Sześciopak - mięśnie jak inne

"Pokutuje przekonanie, że mięśnie brzucha trzeba trenować na koniec każdego treningu - mówi Yuam. - To dlatego tak wielu facetów nie ma sześciopaku". Mięśnie brzucha to... mięśnie. Dlatego przy ich budowaniu powinna działać taka sama zasada, jak przy treningu innych grup: nie można ich przetrenować. Lautner trenuje brzuch 3 razy w tygodniu, odpoczywając co najmniej dzień między każdym treningiem. Różnicuje też ćwiczenia tak bardzo, jak to tylko możliwe, w zasadzie rezygnując ze standardowych brzuszków (trening brzucha Lautnera znajdziesz na końcu artykułu).

 5.


Zrób krok w bok

Żeby naprawdę zrobić postęp, musisz zadbać o drugą linię frontu. "Mięśnie stabilizujące są nawet ważniejsze niż pierwsza linia frontu" - tłumaczy Yuam. Niewiele ćwiczeń angażuje je w odpowiednim stopniu. Ale wystarczy, że zastosujesz prosty patent, by o nie zadbać - zacznij robić ćwiczenia na jednej nodze, z taśmami TRX albo na piłce bosu. Taki trening nie tylko wzmocni mięśnie stabilizujące, co spowoduje, że poprawisz swój rekord w klasycznych ćwiczeniach, ale poprawi też Twoją koordynację i poczucie balansu. Taki skok w bok ma więc same zalety.

 6.


Regeneruj się i jedz

Trening to tylko jedna trzecia budowania masy mięśniowej. Równie ważne, o ile nawet nie ważniejsze, jest właściwe odżywianie się oraz regeneracja. Jak właściwie powinieneś odżywić swoje mięśnie, dowiesz się z końcowej części artykułu pt. "Nakarm swoje nowe ciało". Musisz pamiętać, że duża ilość treningów początkowo może być dla Ciebie "inspirująca", ale cała radocha szybko może się skończyć, gdy się przetrenujesz. Odpoczywaj więc tak często, jak Twój organizm się o to dopomina. Ale nie pozwalaj mu się dopominać zbyt często...

Tarka prosto z Hollywood

Wejdź do dowolnego fitness klubu, a zobaczysz ten sam widok: mnóstwo facetów, którzy robią wiele powtórzeń zaledwie jednego albo dwóch ćwiczeń na mięśnie brzucha. "I to jest główny powód, dla ktorego tak niewielu z nich dorobi się wyrzeźbionego sześciopaka - mówi Jordan Yuam.  - Twoje mięśnie brzucha są jak każda inna grupa mięśniowa Twojego ciała i powinna być podobnie do nich traktowana".

W praktyce oznacz to, że powinieneś zajmować się nimi nie częściej niż 3 razy w tygodniu (unikając treningów dzień po dniu) i atakować je różnymi ćwiczeniami, które zmuszą do wysiłku każdy mięsień między Twoimi biodrami a klatką piersiową, zarówno te z przodu, jak i z tyłu i po bokach Twojego korpusu.

Na następnych stronach znajdziesz ćwiczenia, które pomogły Taylorow Lautnerowi znaleźć się na pierwszym miejscu listy "Top 5 Hollywood Abs". Dołącz je do swojego treningu, aby wypracować podobnie imponujące rezultaty. "Jeśli chcesz osiągnąć maksymalnie efekty w minimalnym okresie czasu, połącz je w superserie - radzi Yuam. - Wybierz dowolne dwa z nich i wykonaj je jedno po drugim, nie robiąc przerwy między nimi".

1 2 3 ... 4
STRONA 2 z 4

Komentarze

 (6)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA