[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

TRX, Tabata, roller, izometria i gryf [Słownik MH]

Kilka słów o tym, że gryfy to nie tylko stworzenia z powieści fantasy, TRX to nie odmiana roweru BMX, roller to nie wałek do malowania ścian i wyjaśnienie, dlaczego wszyscy tak boją się katabolizmu.

TRX, taśmy TRX Sztanga straciła swój monopol na budowanie formy

Kettlebell

Żeliwny (zazwyczaj) odważnik, używany kiedyś przez naszych dziadków. Przypomina kulę armatnią z uchwytem i powstał – a przynajmniej zaczął być wykorzystywany do treningu – w Rosji. W imperium carów każdego wielkiego siłacza nazywano „giriewik”, czyli odważnikowiec. Dziś, głównie dzięki zajęciom crossfitowym, kettlebelle przeżywają swój renesans. My je uwielbiamy.

Gryf

Gryf – latający stwór z legendarnej gry „Heroes 3” oraz stalowy pręt, na który zakłada się ciężary (talerze). Gryf olimpijski – 220 cm, 20 kg, całkowicie prosty. To nim pompujesz klatę na ławce płaskiej. Stosowany w trójboju siłowym, podnoszeniu ciężarów i, oczywiście, w kulturystyce. Gryf łamany – służy głównie do treningu mięśni ramion (bicepsów i tricepsów). Nie obciąża tak nadgarstków.

REKLAMA

Taśmy TRX

Dwie taśmy z uchwytami z jednej i zaczepami z drugiej strony. Taśmy zostały wymyślone przez byłego amerykańskiego komandosa z jednostki Navy SEALs Randy’ego Hetricka, który szukał niedużego, mobilnego i skutecznego sprzętu teningowego dla żołnierzy na misjach bojowych, niekoniecznie mających pod ręką siłownię z prysznicami. Skuteczne przy podtrzymaniu formy, mniej skuteczne przy rozbudowie muskulatury.  

Trening Tabata

Stworzył go Japończyk Izumi Tabata (tak jest, swoją nazwę tabata wzięła od nazwiska twórcy). Jego idea jest prosta i opiera się na interwałach (20 sekund wykonywania ćwiczenia, 10 sekund odpoczynku – i tak 8 razy). Tabata poprawi Twoją wydolność aerobową i anaerobową, i to lepiej niż gdybyś na trening poświęcał ponad godzinę dziennie. Tabata sprawdził skuteczność swojego treningu na grupie studentów. Po 6 tygodniach (trening 5 razy w tygodniu) grupa, która wykonywała tabatę, zwiększyła swój pułap tlenowy (VO2max) aż o 14%. Dla porównania – grupa, która na trening poświęcała ponad godzinę dziennie, zwiększyła swoje VO2max o jedyne 10%.

Przeczytaj też: W 4 minuty do formy

Rolowanie

To nic innego, jak masaż mięśni przy użyciu, a jakże, rollera. Teoria jest taka, że masz kłaść się na wałku i uciskać nimi bolące miejsce, żeby rozbić punkty spustowe, w których mięśnie skleiły się z powięzią, czyli elastyczną błonką, która je otacza. Rolowanie pomaga uniknąć kontuzji mięśni, uelastycznia je, niweluje zespół opóźnionego bólu mięśniowego, wspomaga potreningową regenerację i stymuluje krążenie krwi. To sporo powodów, by poświęcić małemu wałkowi kilka minut po godzinnej sesji z wielką sztangą.

Trening izometryczny

Jeśli istnieje jakiś rodzaj treningu dla dosłownie każdego, to są to właśnie ćwiczenia izometryczne. Polegają na utrzymaniu napięcia mięśni w określonej pozycji przez określony czas. Nie kojarzysz? A deskę znasz? No właśnie – wszelkie deskopodobne ćwiczenia określamy mianem izometrycznych.

Katabolizm, anabolizm

Pierwszy to w skrócie utrata Twoich wykuwanych w pocie czoła mięśni. Występuje, gdy organizm nie ma wystarczająco dużo zewnętrznych źródeł energii – wówczas sięga po wewnętrzne. Anabolizm jest procesem odwrotnym – to sekwencja budowy mięśni. Nie wchodząc w chemiczne definicje, jest to proces, który rozpoczyna się, gdy uszkodzone podczas treningu włókna mięśniowe zostają naprawione. Są one wówczas liczniejsze i bardziej odporne na dalsze uszkodzenia, a Ty jesteś większy i silniejszy. Tak rodzi się dzik!  

MH 03/18

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij