Ćwicz w tempie
Szybkie
BPM w zakresie około 150 (hi-impact) sprawdzi się w większości form fitness, piosenki z BPM ok. 130 (low-impact) będą dobre do treningów o średniej i niskiej intensywności.
Wolne
Muzyka z BPM oscylującym wokół 100, jest najlepsza do ćwiczeń kształtujących, siłowych lub na rowerach (wtedy liczymy 1 beat na pełen obrót korby).
ZOBACZ TEŻ: Pistolet wibracyjny vs. wałek piankowy - które narzędzie do masażu jest najbardziej efektywne?
Odpowiedni moment
Szybkie
Z tempa rozgrzewkowego (ok. 125 BPM) do wysokiej intensywności przejdziesz stopniowo w około 8-25 minut, gdy każdy kolejny utwór będzie szybszy o 3-5 BPM.
Wolne
Badanie przeprowadzone na Brunel University wykazało, że słuchanie spokojnej muzyki instrumentalnej po treningu pomaga obniżyć poziomu kortyzolu.
Wrzuć na głośnik
Szybkie
- Techno – 120-125 BPM
- Klubowa – 128 BPM
- Drum'n'Bass – 174 BPM
Wolne
- R&B – 60-80 BPM
- Reggae – 60-90 BPM
- Hip-hop – 85-115 BPM
Wątpliwości
Szybkie
Stworzenie idealnej playlisty do ćwiczeń może być nieco skomplikowane. Przyda Ci się strona songbpm.com, na której sprawdzisz tempo wielu popularnych kawałków (np. „Happy” Pharrella Williamsa ma aż 160 BPM).
Wolne
Grupowym zajęciom jogi nie towarzyszy muzyka, bo mogłaby utrudniać pracę z oddechem. Jednak podczas indywidualnej praktyki warto przekonać się na własne uszy, czy podkład muzyczny rzeczywiście przeszkadza.
Dopasowanie
Szybkie
Badacze z Kanady dowiedli, że dzięki szybkiej muzyce mózg lepiej synchronizuje się z ciałem podczas treningów typu HIIT, co pozwala uzyskać lepsze osiągi.
Wolne
Kojąca muzyka to skuteczne narzędzie do odwracania uwagi. Podczas treningów takich jak długie biegi, pomaga uwolnić umysł od uczucia zmęczenia.
Werdykt MH – remis
Wszystko zależy od Twoich potrzeb treningowych. Szybsze tempo pomaga wejść w rytm w trakcie ciężkich sesji, a wolniejsze nuty pomagają odpocząć i odzyskać siły. Co jednak najważniejsze, badania sugerują, że nie ma nic bardziej skutecznego niż muzyka, która Ci się po prostu podoba, więc Twoją playlistę zostawimy Tobie.
ZOBACZ TEŻ: Koncerty - sposób na długowieczność?