Suplementy dla Twoich mięśni

Odżywki nie gwarantują sukcesu - jedynie pomagają go osiągnąć. Pod warunkiem, że wiesz, co bierzesz. Białko serwatkowe czy kreatyna pewnie obiły Ci się o uszy, ale warto dowiedzieć się więcej - tu głowa jest ważniejsza od mięśni. Dlatego przejrzeliśmy dla Ciebie najpopularniejsze suplementy i sprawdziliśmy, czy i jak działają.

Photodisc (z Rodale)
fot. Photodisc

Kiedy w 1946 roku bracia Joe i Ben Weiderowie tworzyli Międzynarodową Federację Kulturystyki (IFBB), niemal wszyscy zwolennicy nowo powstającej dyscypliny sportu mieli co najwyżej blade pojęcie o tym, jak i czym należy "karmić" mięśnie, aby rosły zgodnie z oczekiwaniami ich właścicieli. Metodą prób i błędów kulturyści i ich trenerzy sprawdzali, które składniki ich codziennych posiłków pozwalają nabrać więcej siły, zwiększyć wydolność organizmu, odbudować zapasy energii i oczywiście efektownie rozbudować muskulaturę.

Te pionierskie czasy to już na szczęście zamierzchła przeszłość. Dzisiaj nie tylko zawodowcy, ale każdy, kto chce za pomocą treningu siłowego poprawić swój wygląd, ma do dyspozycji gigantyczną ilość suplementów i odżywek, które pomogą mu w budowaniu "idealnej" sylwetki. Można wręcz mówić o swoistej klęsce urodzaju - na rynku jest tak wiele preparatów, że trudno połapać się w tym, do czego one służą i kiedy je stosować.

Ten tekst to przewodnik po najbardziej popularnych suplementach - dzięki niemu dowiesz się, co i jak działa, i dlaczego warto po dany suplement sięgnąć. Nie podajemy jednak nazw produktów ani rad dotyczących ich dawkowania. Z dwóch prostych powodów. Po pierwsze opisane przez nas substancje są używane w konkretnych produktach w różnych proporcjach, a poza tym na ich opakowaniach znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. Po drugie każdy facet jest inny (różni nas wiek, wzrost, waga, przemiana materii, kondycja itd.) i ma inne cele związane z siłownią (chce schudnąć, nabrać siły, rozbudować mięśnie itd.). Łączy nas jedno - chęć zrobienia czegoś pozytywnego ze swoim ciałem i życiem. Zgadza się? Jeśli uważasz, że w dążeniu do sukcesu przyda Ci się wsparcie, wybierz odpowiedni suplement dla siebie, ale pamiętaj - nic nie zastąpi zdrowej diety i uczciwego treningu.

BCAA


Kiedy warto stosować:
Przy treningu na masę mięśniową i przy walce z nadwagą.

Co musisz o tym wiedzieć: BCAA to aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach, których ludzki organizm nie jest w stanie sam wytworzyć, więc musimy je sobie dostarczyć wraz z posiłkami lub w postaci odpowiednich preparatów.

"Aminokwasy typu BCAA, czyli leucyna, izoleucyna i walina, stanowią ok. 25% składu białek mięśni - wyjaśnia dr Tadeusz Stefaniak, instruktor sportów siłowych i wykładowca wrocławskiej AWF. - Stymulują układ hormonalny, w szczególności wydzielanie insuliny i hormonu wzrostu, oraz biorą udział w redukcji tkanki tłuszczowej".

To wszystko świadczy o korzystnym wpływie BCAA na organizm osoby trenującej, bez względu na rodzaj wysiłku. Warto dodać, że aminokwasy tego rodzaju mogą być także wykorzystywane przez organizm jako zapasowe źródło energii dla mięśni w czasie długotrwałego wysiłku, jeśli zaczyna brakować glikogenu. W dyscyplinach siłowych i szybkościowo-siłowych zaleca się stosowanie BCAA na pusty żołądek przed treningiem i po treningu.

Białko serwatkowe


Kiedy warto stosować: Przy treningu na masę mięśniową.

Co musisz o tym wiedzieć: Od kilku lat należy do bestsellerów na rynku suplementów sportowych. Białko serwatkowe, naturalnie występujące w mleku, należy bowiem do protein najbardziej wartościowych biologicznie. W porównaniu z innymi białkami obecnymi w diecie człowieka, zawiera więcej takich aminokwasów, których organizm sam nie wytwarza, a które pełnią ważną rolę w budowaniu mięśni. Cechuje je duże stężenie glutaminy i aminokwasów rozgałęzionych BCAA, bez których zbudowanie imponującej muskulatury nie jest właściwie możliwe.

Przyjmowanie tych aminokwasów spowoduje, że dieta skomponowana pod trening siłowy pozwoli Ci szybko osiągnąć wymarzone efekty. Również dlatego, że białko serwatkowe jest szybko przyswajalne, dzięki czemu powoduje nasilenie syntezy białek w mięśniach - inaczej mówiąc, wprowadza organizm w stan anaboliczny (odbudowy tkanek mięśniowych). Proteiny z serwatki pomagają także utrzymać linię, bo zawierają niewielką ilość tłuszczu, na długo dają uczucie sytości, a ponieważ ich strawienie wymaga większych nakładów energii niż w przypadku innych rodzajów pożywienia, skutkuje to także większym spalaniem kalorii.

Jednak nie przesadzaj z suplementacją białkiem serwatkowym, bo nadmiar może przynieść odwrotny skutek. "Zamiast wydajniej trenować, będziesz się szybko męczył i odczuwał apatię. Preparat najlepiej przyjmować 3 razy dziennie" - wyjaśnia dr Marek Szołtysik z Wydziału Nauk o Żywności Akademii Rolniczej we Wrocławiu.

Chondroityna


Kiedy warto stosować: Przy treningu z dużymi obciążeniami.

Co musisz o tym wiedzieć: Na opakowaniach z tą substancją znajdziesz tajemniczo brzmiącą informację, że "chondroityna jest mukopolisacharydem, który odgrywa ważną rolę w wytwarzaniu proteoglikanów chrząstki". Co to oznacza po polsku? Żeby nie wikłać się w długi akademicki wywód, streścimy najważniejsze informacje o tej substancji w trzech zdaniach.

Chondroityna to jeden z podstawowych składników budulcowych chrząstek, w preparatach zwykle łączony z glukozaminą, który pomaga zwalczyć ból stawów po intensywnym wysiłku fizycznym. Bierze również udział w regeneracji kości, przyspieszając wchłanianie i wbudowywanie wapna do kości. Dzięki temu pozwala na bieżąco pokonywać ból wywołany przeciążeniami w czasie treningu siłowego i zapobiegać stanom zapalnym stawów, a w dłuższej perspektywie chroni też przed powstawaniem zmian zwyrodnieniowych i łagodzi skutki sztywności stawów u osób starszych.

Suplementy dla Twoich mieśni shutterstock.com
fot. shutterstock.com

 

Chrom


Kiedy warto stosować: Gdy odczuwasz brak energii.

Co musisz o tym wiedzieć: To mineralny składnik organizmu, uczestniczący w metabolizmie glukozy. Czy powinieneś go zażywać? Tylko wtedy, gdy jesz zbyt mało nieprzetworzonej żywności (owoców, warzyw, ciemnego chleba, kasz). Chrom reguluje bowiem poziom cukru we krwi i wpływa na możliwości energetyczne organizmu. Nadmiar zaburza jednak działanie insuliny i zwiększa ryzyka powstawania nowotworów. Dzienna dawka chromu to ok. 0,2 mg.

Chrom jest często reklamowany jako suplement, który wspomaga spalanie tłuszczu. Badania w Human Nutrition Research Center w Północnej Dakocie nie wykazały tego efektu, stwierdzono za to, że zażywanie chromu może prowadzić do ubytków żelaza w organizmie. "Producenci zalecają przyjmować chrom przy zdrowym odżywianiu i regularnym treningu - mówi dr David Milne. - Co do dwóch ostatnich czynników mają rację".

CLA (sprzężony kwas linolowy)


Kiedy warto stosować:
Gdy chcesz zredukować tkankę tłuszczową i jednocześnie rozbudować muskulaturę.

Co musisz o tym wiedzieć: Faktycznie uważany jest za środek, który pomaga pozbyć się niechcianej opony, jeśli stosowanie go połączysz z treningiem siłowym. Nie licz jednak na wyraźny spadek wagi ciała, bo jednocześnie stymuluje mięśnie to wzrostu. Naukowcy z Norwegii informują, że regularne stosowanie CLA przez 12 miesięcy pozwala pozbyć się blisko 9% tkanki tłuszczowej.

Zdaniem dietetyk Nicole Davies z Wholeman Clinic w Londynie, CLA przyspiesza przemianę materii przez zwiększanie zdolności ludzkiego organizmu do budowania masy mięśniowej zamiast gromadzenia tkanki tłuszczowej, co wiąże się z większym spalaniem kalorii. W ten sposób Twój metabolizm nabiera przyspieszenia, ale pod warunkiem, że zażywanie CLA połączysz ze wzmożoną aktywnością fizyczną

U ludzi z wrażliwym żołądkiem może powodować niestrawność, czasem też biegunki. Jeden z niewielu dokładnie przebadanych suplementów, którego stosowanie przynosi efekty. Bądź cierpliwy - to nie jest cudowny specyfik, od którego błyskawicznie schudniesz, ale w dłuższym czasie suplementacja 2-3 gramami CLA dziennie przyniesie wyraźne efekty. Kup CLA w formie kapsułek, które łatwo dawkować.

Glukozamina


Kiedy warto stosować: Przy treningu z dużymi ciężarami.

Co musisz o tym wiedzieć: Jeśli intensywny trening siłowy skutkuje nie tylko spodziewanym przyrostem mięśni, ale także nieoczekiwanym bólem przeciążonych stawów i ścięgien, możesz sięgnąć po preparaty z siarczanem glukozaminy. Jest dobrze przyswajany i tolerowany przez organizm, a zawierają go oprócz suplementów oferowanych w sklepach sportowych również sprzedawane w aptekach preparaty stosowane w zapobieganiu i leczeniu schorzeń i urazów stawów. Udowodnione działanie terapeutyczne to 1500 mg dziennie, ale stosowanie glukozaminy zaleca się także profilaktycznie.

HMB


Kiedy warto stosować: Przy treningu na masę mięśniową.

Co musisz o tym wiedzieć: To jeden z najczęściej stosowanych suplementów. Substancja ta wpływa na szybszą regenerację mięśni (przeciwdziała katabolizmowi, czyli pomaga zapobiegać mikrouszkodzeniom tkanki mięśniowej) przy zwiększonym wysiłku fizycznym, co pozwala w krótkim czasie osiągnąć większe przyrosty muskulatury.

"HMB zmniejsza stopień uszkodzenia mięśni w czasie intensywnych ćwiczeń - mówi prof. Piotr Ostaszewski z warszawskiej SGGW, który jako pierwszy prowadził badania nad 3-hydroksy-3-metylomaślanem, zwanym potocznie HMB. - Mięśnie niewytrenowane można łatwo uszkodzić pod wpływem wysiłku. HMB uelastycznia błonę komórek, z których są zbudowane mięśnie, przez co komórki te są wytrzymalsze".

HMB nie jest substancją szkodliwą, a ludzki organizm dobrze ją przyswaja. Przyjmowanie tego suplementu przez zdrowego faceta nie powoduje żadnych komplikacji zdrowotnych. Jeśli preparat będzie spożywany w zbyt dużych ilościach, organizm ludzki potrafi sobie z tym poradzić, wydalając jego nadmiar wraz z moczem. Optymalna dawka dla mężczyzny ważącego 70-85 kg wynosi 2,5-3 g na dzień.

Należy jednak pamiętać, że suplementacja w tych ilościach jest uzasadniona tylko wówczas, gdy regularnie i systematycznie trenujesz na siłowni. Przyjmowanie większych ilości tej substancji w żaden sposób nie wpływa na poprawę tempa przyrostu masy mięśniowej. Co więcej, po dwóch miesiącach jego podawania, zalecane jest zastosowanie 1,5-miesięcznej przerwy, po której można ponownie przyjmować HMB.

Znacznie lepsze rezultaty można osiągnąć, stosując HMB razem z kreatyną. Samo HMB nie powoduje też utraty nadmiaru tkanki tłuszczowej. "Większość badań, w których zaobserwowano taki efekt, była połączona z treningiem fizycznym i to raczej on, a nie HMB powodował spalanie tłuszczu" - dodaje prof. Ostaszewski.

Hoodia


Kiedy warto stosować: Gdy chcesz pozbyć się nadwagi.

Co musisz o tym wiedzieć: Hamuje apetyt, zmniejszając ilość spożywanych kalorii nawet o połowę. Hoodia to nazwa jednego z kaktusów afrykańskich, który jedzą Buszmeni z pustyni Kalahari, aby zabić głód podczas długich myśliwskich wypraw. Zawiera nieznaną wcześniej substancję nazwaną P57, która oszukuje mózg, informując go o tym, że jesteś syty.

"Dociera ona do podwzgórza i sprawia, że komórki nerwowe zaczynają reagować tak, jakby dotarł do nich sygnał, że jesteś najedzony. Nawet jeśli nic nie jadłeś. Co więcej, sprawia, że nie masz nawet ochoty nic zjeść" - wyjaśniają badający hoodię specjaliści od otyłości. Na razie w czasie testów nie zaobserwowali żadnych skutków ubocznych, ale badania kliniczne wciąż trwają. Warto jeszcze poczekać na jednoznaczną opinię naukowców.

Tymczasem wstrzymaj się z zakupem, bo hoodia rośnie na niewielkim obszarze południowej Afryki i jest trudno dostępna, więc w wielu preparatach nie ma jej wcale, choć jej nazwę umieszczono na liście składników.

Koenzym Q10


Kiedy warto stosować: Przy walce z nadwagą.

Co musisz o tym wiedzieć: Jeśli zdecydujesz się zastosować dietę odchudzającą i połączyć ją z treningiem na siłowni, ten suplement może Ci się przydać, pomaga bowiem zwalczyć osłabienie organizmu wywołane dietą. Przy okazji poprawi Twoją przemianę materii, obniży poziom "złego" cholesterolu i zbyt wysokie ciśnienie krwi. Ponieważ koenzym Q10 jest związkiem z grupy antyoksydantów, możesz też liczyć na to, że wesprze mięśnie, szczególnie mięsień sercowy, w walce ze szkodliwymi wolnym rodnikami. Ale nie spodziewaj się, że stosowanie go zaowocuje przyrostem muskulatury - koenzym Q10 ma jedynie działanie pomocnicze.

Suplementy dla Twoich mieśni shutterstock.com
fot. shutterstock.com

 

Kofeina


Kiedy warto stosować: Gdy odczuwasz brak energii.

Co musisz o tym wiedzieć: Zażywanie preparatów zawierających kofeinę mniej więcej godzinę przed treningiem sprawia, że po pierwsze otrzymujesz wyraźnie odczuwalny zastrzyk energii, a po drugie stajesz się mniej wrażliwy na ból. Połączenie jednego i drugiego efektu wypicia choćby filiżanki zwykłej kawy skutkuje tym, że możesz z większą efektywnością przerzucać żelazo na siłowni.

Kreatyna


Kiedy warto stosować: Przy treningu na masę mięśniową i treningu na siłę.

Co musisz o tym wiedzieć: Coś dla chudzielców, którzy nie chcą dłużej wyglądać jak wieszaki na ubrania i marzą o bardziej atletycznie sylwetce. Kreatyna jest suplementem, który w sposób kompleksowy wspomaga trening siłowy i pozwala na osiągnięcie w krótszym czasie zarówno przyrostu masy mięśniowej, jak i siły.

Jej obecność w organizmie przyczynia się do uruchomienia wielu reakcji, co w rezultacie prowadzi do zwiększonego gromadzenia wody w komórce (dlatego przy suplementacji kreatyną trzeba dużo pić) i do zwiększenia napięcia wewnątrzkomórkowego. Ten efekt powoduje wysyłanie sygnałów stymulujących przyrost nowej tkanki mięśniowej. Jak wynika z badań przeprowadzonych na uniwersytecie stanowym w Pensylwanii, kreatyna pomaga mięśniom rosnąć nawet dwa razy szybciej. Do tego poprzez zwiększenie w mięśniach ilości adenozynotrójfosforanu (ATP), czyli tzw. głównej cząsteczki odpowiedzialnej za wytwarzanie energii, kreatyna chroni zapasy węglowodanów i ogranicza powstawanie zakwasów.

W badaniach naukowych prowadzonych przez wiele ośrodków na całym świecie potwierdzono również pozytywny wpływ kreatyny na wzrost siły mięśni i wydolności. Im bardziej mięśnie są nią nasycone, tym intensywniej i z większą mocą możesz ćwiczyć. Bo - co możesz przeczytać na opakowaniu kreatyny - jej stosowanie ma sens jedynie w połączeniu z poważnym treningiem siłowym.

"Biorąc tę odżywkę, powinieneś trenować z dużymi ciężarami i małymi przerwami odpoczynkowymi. Tylko wtedy wejdziesz w zakres pracy beztlenowej i wykorzystasz kreatynę" - mówi dr Stefaniak. Jednak badacze zwracają uwagę, że należy przeprowadzić więcej testów w celu określenia, czy notowany po spożyciu kreatyny efekt utrzymuje się przez dłuższy czas.

Naukowcy z Medical College of Wisconsin odkryli, że mężczyźni wspomagający się kreatyną przez 2-3 miesiące polepszyli swoje rezultaty w wyciskaniu na ławeczce średnio o dodatkowe 8,5 kg, a w przysiady ze sztangą - o 10,5 kg. A australijscy badacze stwierdzili, że osoby stosujące ten suplement już po 6 tygodniach osiągają znacznie lepsze wyniki w testach pamięci i inteligencji.

L-arginina


Kiedy warto stosować: Przy walce z nadwagą.

Co musisz o tym wiedzieć: Jest uważana za aminokwas, który stymuluje wydzielanie hormonów przyspieszających tempo rozpadu tkanki tłuszczowej i - podobnie jak glukozamina czy glutamina - wpływa na zwiększenie syntezy białka. Może więc pomóc Ci w pozbyciu się opony wokół brzucha i wzmocnieniu siły mięśniowej. Ponieważ jednak preparaty ją zawierające są od niedawna na rynku, fachowcy zajmujący się żywieniem i suplementacji w sporcie z ostrożnością wypowiadają się o jej właściwościach.

"Skutków ubocznych jej stosowania nie ma, ale L-arginina nie została jeszcze zbyt dobrze przetestowana - mówi dr Tadeusz Stefaniak. - Lepiej poczekać ze stosowaniem takiej suplementacji do momentu, aż jej działanie zostanie sprawdzone i potwierdzone przez sportowców. Proponowałbym zamiast niej inne, lepiej poznane środki, np. L-karnitynę albo fat-burnery znanych firm".

Wątpliwości mają też inni badacze. Uczeni z John Hopkins' University musieli przerwać badania nad L-argininą, ponieważ sześciu badanych pacjentów zmarło w trakcie eksperymentu. Wiedząc, że L-arginina zwiększa poziom tlenku azotu - substancji ułatwiającej krążenie krwi - naukowcy podawali 153 ochotnikom po zawale 3 g tego suplementu dziennie.

Śmierć tych 6 osób mogła być przypadkowa, ale uczeni uznali, że skoro w grupie kontrolnej otrzymującej placebo nikt nie zmarł, oznacza to, że L-arginina może być niebezpieczna dla osób z chorobami układu krążenia. Wniosek? Jeśli jesteś zdrowy, zażywaj spokojnie, ale jeśli miałeś kłopoty sercowe (i nie chodzi tutaj o żaden zawód miłosny), lepiej nie korzystaj z preparatów zawierających tę substancję.

Suplementy, odżywki shutterstock.com
fot. shutterstock

 

L-karnityna


Kiedy warto stosować: Przy walce z nadwagą i gdy odczuwasz brak energii.

Co musisz o tym wiedzieć: Właśnie minęło 100 lat od chwili, kiedy naukowcy odkryli, że karnityna to jeden ze składników mięśni, i 50 lat od momentu, gdy ustalili, że jest niezbędna w energetycznych przemianach kwasów tłuszczowych. Ta złożona z dwóch aminokwasów - metioniny i lizyny - substancja wspomaga mięśnie w wysiłku fizycznym, "wyłapując" cząsteczki tłuszczu z krwi i pomagając w przetransportowaniu ich do mitochondriów komórkowych, gdzie są spalane i zamieniane na energię. Jeśli regularnie ćwiczysz, powinieneś ją zażywać, bo Twój organizm potrzebuje wtedy więcej energii niż jesteś w stanie dostarczyć jej sobie w diecie.

Poza tym L-karnityna o 45% zmniejsza liczbę mikrouszkodzeń mięśni, a tym samym przyspiesza ich regenerację i nadbudowę. I ważna informacja dla tych, którzy walczą z nadwagą: stosowanie L-karnityny połączone ze wzmożoną aktywnością fizyczną (czyli np. treningiem na siłowni) przyspiesza proces chudnięcia, a suplementacja nią po zrzuceniu zbędnych kilogramów zapobiega efektowi jo-jo.

Tauryna


Kiedy warto stosować: Przy treningu na masę mięśniową i gdy odczuwasz brak energii.

Co musisz o tym wiedzieć: To aminokwas, który nie wchodzi w skład białek, ale jest niezbędny w procesach ich przemiany w organizmie człowieka. "Okazuje się, że przyjmowanie tauryny w postaci suplementu jest wskazane u osób rozbudowujących mięśnie. Przy intensywnym wysiłku fizycznym ten składnik ogranicza rozpad białek mięśniowych, a to powoduje przyrost masy" - wyjaśnia dr Marek Szołtysik.

Badania potwierdzają, że działa również anabolicznie, wspomagając syntezę białek, a co za tym idzie - wzrost muskulatury. Ponadto w specyficzny sposób naśladuje anaboliczny hormon insulinę, transportując aminokwasy i składniki odżywcze do krwi, co ułatwia ich przyswajanie, m.in. przez mięśnie. Co jeszcze o taurynie mówią naukowcy? Wiadomo, że uzupełnianie tauryny w postaci preparatu ogranicza wytwarzanie w organizmie serotoniny, naturalnego hormonu odpowiedzialnego m.in. nasze samopoczucie i uczucie zmęczenia. Dzięki niższemu stężeniu serotoniny we krwi w mniejszym stopniu odczuwasz zmęczenie, a to pozwala zwiększyć obciążenia podczas treningu.

ZMA


Kiedy warto stosować: Przy treningu na masę mięśniową.

Co musisz o tym wiedzieć: Preparat uzyskany na drodze łączenia zjonizowanego cynku i magnezu z aminokwasami - metioniną i kwasem asparaginowym - i wzbogacony witaminą B6. Zarówno cynk, jak i magnez zwiększają poziom testosteronu w organizmie, co nie tylko pozytywnie wpływa na poziom męskiego libido, ale także zapobiega wydzielaniu się hormonu kortyzolu, który ma działanie kataboliczne (niszczy mięśnie). ZMA wręcz stymuluje wzrost tkanki mięśniowej, a przez to, że - jak sugerują niektóre badania - pomaga zapaść w zdrowy, głęboki sen, zwiększa wydolność i wytrzymałość organizmu.

 

6 głównych zasad suplementacji

1. Dieta to podstawa
Słowo suplement pochodzi od łacińskiego "supplementum", co oznacza "dodatek, uzupełnienie". Nie próbuj więc odżywkami, którymi zamierzasz wesprzeć swój trening na siłowni, zastępować normalnych posiłków opartych na zasadach zdrowego odżywiania. Tylko dzięki połączeniu suplementów z odpowiednią dietą osiągniesz swoje cele, bez względu na to, czy będzie to pozbycie się brzuszka, czy zbudowanie potężnej muskulatury.

2. Kto pyta, nie błądzi (i nie traci)
Jeśli zamierzasz sięgnąć po suplementy i odżywki przed zakupem dobrze się zastanów, czego potrzebujesz. Preparaty te nie należą do tanich, więc szkoda wyrzucać pieniądze w błoto, a poza tym źle zastosowane, mogą Ci zaszkodzić zamiast pomóc. Jeśli czegoś o danym suplemencie nie wiesz, nie bój się pytać fachowców - trenerów, lekarzy, farmaceutów itp. - o radę ("MH" służy pomocą 24 godziny na dobę) odnośnie korzyści z jego stosowania, zasad dawkowania itd.

3. Ostrożność nie zaszkodzi
Nigdy nie kupuj suplementów z nieznanych źródeł, po niewiarygodnie niskich cenach, w opakowaniach "zastępczych" lub. Odżywki sportowe to biznes, którego wartość liczy się w miliardach dolarów i niestety wielu oszustów próbuje uszczknąć kawałek tego tortu dla siebie. Wybieraj produkty tylko znanych firm - lepiej zapłacić za nie ciut więcej niż wkrótce wylądować w szpitalu albo na cmentarzu. Jeśli coś złego dzieje się z Twoim organizmem, bez wahania idź do lekarza, by sprawdził czy ma to związek z kupiona przez Ciebie odżywką.

4. Bądź regularny
Większości suplementów stosuje się w cyklach - to znaczy, że po pewnym czasie odstawia się je, aby organizm nie przyzwyczaił się do nich, przez co spadłaby ich skuteczność. Efekty zażywania odżywek są mniejsze również wtedy, kiedy nie bierzesz ich regularnie. Stosuj się do instrukcji umieszczonych na opakowaniu - napisali je ludzie, którzy z reguły są w tej dziedzinie mądrzejsi od Ciebie - lub poradź się w tej kwestii swojego trenera. Nie warto także stosować zbyt wielu suplementów jednocześnie.

5. Zwalcz pokusy
Aby maksymalnie wykorzystać kupione za ciężkie pieniądze suplementy, musisz nie tylko zmienić swoją dietę, ale też złe przyzwyczajenia i nałogi. Alkohol, papierosy i narkotyki nie tylko osłabiają działanie suplementów, ale ogólnie negatywnie wpływają na Twoje zdrowie i kondycję. Ze słodyczami i fast-foodami jest ten sam problem. Również imprezowanie do późnej nocy, zapominanie o śniadaniu czy rezygnowanie z błahych powodów z siłowni nie ułatwia zbudowania atletycznej sylwetki. Nie ma zmiłuj się - trening siłowy wymaga chociaż minimum samodyscypliny.

6. Bądź na bieżąco
Tysiące naukowców na całym świecie pracuje pełną parą w swoich laboratoriach, testując istniejące już suplementy i odżywki. Niestety, wyniki ich badań są czasem zaskakujące - okazuje się np. że owszem, produkt X wspomaga przyrost mięśni, ale jednocześnie może powodować raka. Z drugiej jednak strony Ci sami specjaliści nieustannie szukają nowych substancji i związków, które mogą być bezpiecznie stosowane przy treningu siłowym. W miarę możliwości śledź wiadomości o wynikach ich pracy (może zdecydujesz się wreszcie na prenumeratę "MH"?), aby wiedzieć, z czego ewentualnie powinieneś zrezygnować albo po jaką nowość możesz spokojnie sięgnąć.

REKLAMA