REKLAMA

Sucha zaprawa przed sezonem zimowym

Żeby jazda na nartach była prawdziwą frajdą i by nie skręcić sobie nogi przy pierwszym zjeździe, zacznij przygotowania kondycyjne zanim jeszcze ruszysz w góry. Szkoda krótkiej zimy i jeszcze krótszego urlopu na szukanie formy dopiero na stoku.

Jacek Heliasz - heliasz.com
fot. Jacek Heliasz - heliasz.com
Przysiad z rozciąganiem - rozciąga przywodziciele uda.

Stań w bardzo szerokim rozkroku i opierając dłonie na udach, staraj się zrobić głęboki przysiad. Odwodząc jak najbardziej kolana, staraj się lekko pogłębiać przysiad. Zrób 3 serie po 15 powtórzeń.

Jacek Heliasz - heliasz.com
fot. Jacek Heliasz - heliasz.com

Przyciąganie stopy do pośladków - rozciąga przednią stronę uda.

Stań prosto. Zegnij nogę w kolanie i złap ręką za kostkę (nie za but). Postaraj się przyciągnąć stopę jak najbliżej pośladka. Wytrzymaj w tej pozycji 15-20 sekund. Zrób 3 powtórzenia na jedną nogę, potem zmiana stron.

Jacek Heliasz - heliasz.com
fot. Jacek Heliasz - heliasz.com

 

REKLAMA
 4.


Wytrzymałość

Spadła Ci może kiedyś komórka, kiedy jechałeś wyciągiem? Jeśli tak, wiesz, jak przydają się wydajne płuca, gdy się drałuje po zgubę na piechotę. Ale sprawne układy krążenia i oddechowy łagodzą również "zakwasową" karę na drugi lub trzeci dzień jazdy. Wytrzymałość wypracujesz grając w koszykówkę, biegając lub, jeśli pozwoli pogoda, jeżdżąc na rolkach (wtedy mięśnie pracują bardzo podobnie jak podczas jazdy na carvingach).

 5.


Upadanie i wstawanie

Snowboard wymaga od początkujących przede wszystkim mocnych ramion i nadgarstków oraz twardego tyłka. Pośladki możesz ochronić dodatkowymi bokserkami. Ręce przygotuj, ćwicząc z hantlami. Zresztą nie tylko, gdy jeździsz na "parapecie", ale i wtedy, gdy śmigasz na "boazerii".

"W dobie carvingu, polegającego często na zabawie na śniegu bez użycia kijków, narciarze podobnie jak snowboardziści muszą zadbać o mięśnie obręczy barkowej i najbardziej narażonego na kontuzje nadgarstka" - ostrzega Jagna Kolasińska-Marczułajtis, mistrzyni Polski i czwarta zawodniczka Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City w slalomie snowboardowym. Przedramię i mięśnie stabilizujące nadgarstek wzmocnisz za pomocą jednego ćwiczenia ze sztangielką.

Wzmacnianie nadgarstka

Weź w dłoń niedużą sztangielkę (2-5 kg). Oprzyj łokieć na stoliku lub poręczy fotela, tak by nadgarstek był skierowany wnętrzem dłoni do góry i wysunięty jak najdalej poza podparcie. W tej pozycji obracaj przedramieniem w lewo i w prawo. Wykonuj również unoszenie przedramion, sztywno utrzymając nadgarstek. Zrób 3 serie po 15 powtórzeń.

 6.


Rozgrzewka na stoku

Ale zanim wciśniesz gaz do dechy i ruszysz na pełnej prędkości w dół stoku, rozgrzej porządnie silnik i wszystkie pozostałe podzespoły. Nie pędź prosto z samochodu na wyciąg. Spokojnie podejdź równym krokiem, kilkadziesiąt metrów pod górę. Co jakiś czas wykonaj parę głębokich skłonów i obrotów biodrami (przy nieruchomych stopach i barkach). Powoli zjedź. Następnie powtórz podejście zwiększając dystans. W momencie, gdy jest Ci gorąco, z czystym sumieniem idź na wyciąg.

MH 11/2004

1 ... 2 3 4
STRONA 4 z 4

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA