Sport bez kontuzji - urazy biodra

Kontuzje bioder mogą wykluczyć Cię na długi czas z gry. Warto nauczyć się im zapobiegać. Oto cztery nieoczywiste przyczyny bólu stawu biodrowego. 

urazy bioder

Sks w gimnazjum

Intensywny trening w podstawówce, gimnazjum lub liceum, gdy organizm wciąż jeszcze się rozwija, może zmienić kształt kości biodrowych, co później, gdy już dorośniesz, skutkuje bólem. Badanie wykazało, że ludzie, którzy w dzieciństwie co najmniej trzy razy w tygodniu grali w kosza albo piłkę nożną, są bardziej narażeni na problemy ze stawami biodrowymi.

Twoja praca

Przeciętny facet spędza w fotelu około 8 godzin dziennnie. Tak długie siedzenie osłabia mięśnie i więzadła obręczy biodrowej. Żeby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia, jak najczęściej wstawaj z krzesła.

Kilka kilogramów więcej

W przeładowanym aucie zawieszenie psuje się szybciej. Układ kostny to odpowiednik zawieszenia, a gdy na brzuchu dołożysz kilka-kilkanaście kilogramów, kłopoty ze stawami są niemal murowane.

ZOBACZ KONIECZNIE: Dlaczego warto trenować mięśnie głębokie?

Przesadzasz z treningiem

Dzisiaj ludzie doskonale zdają już sobie sprawę, że powinni być aktywni w wolnym czasie – mówi prof. Rafael Sierra, ortopeda z Mayo Clinic. Trening jest zdrowy, ale niektóre ćwiczenia (np. przysiady, wykroki i wskakiwanie na skrzynię) są bardzo obciążające dla stawów biodrowych. Nie przesadzaj więc z obciążeniami, pamiętaj o rozgrzewce i o czasie na regenerację.  

Zobacz również:
REKLAMA