Spacer, czyli tylko krok do dobrej formy

Nie musisz wcale intensywnie trenować, by mieć przyzwoitą kondycję, zdrowe serce, mocne kości i długie życie. Wystarczy stawiać nogę przed nogą. Zobacz, jakie korzyści przynosi człowiekowi zwykły spacer. A potem sam zrób krok we właściwym kierunku.

Yuri Arcurs 2010/shutterstock.com
Czy ktoś powiedział, że każdy krok w kierunku dobrej formy trzeba zrobić samotnie? (fot. Yuri Arcurs 2010/shutterstock.com)

1 minuta...
Krok do zdrowia

REKLAMA

Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku. Ta do lepszego zdrowia również, chociaż przyda się też kilka następnych. Badania Finów, opublikowane w "Journal of the American Heart Association", wykazują, że jeśli tylko maszerujesz więcej niż minutę dziennie (w badaniach górną granicą było 29 minut), to zmniejszasz ryzyko udaru o 7% w porównaniu z tymi, którzy wszędzie ruszają się samochodem. Nie liczy się łączny czas marszów do lodówki.

10 minut...
Dobre ciśnienie

Energiczny, 10-minutowy marsz cztery razy dziennie wyraźnie zmniejsza ciśnienie i ryzyko pojawienia się chorób serca. Badania Indiana State Universisty wykazały, że pozytywny wpływ czterech 10-minutowych spacerów utrzymywał się w organizmie przez 11 godzin, to jest o 4 godziny dłużej w porównaniu z jednym 40-minutowym marszem.

15 minut...
Kufel piwa bez wyrzutów sumienia

Przy tempie 140 kroków na minutę (albo prędkości większej niż 6 km/h) spalasz około 100 kcal co kwadrans. To prawie połowa z jednego kufla jasnego piwa. Możesz oczywiście liczyć stawiane kroki ze stoperem w ręku, ale w przybliżeniu to takie tempo, w którym maszerując, możesz rozmawiać, ale tylko pojedynczymi zdaniami.

20 minut...
Blokada nikotynowego głodu

20 minut marszu dziennie zmniejsza poziom stresu. Wynika to z badań opublikowanych w "The Annals of Behavioural Medicine". Taki spacer odrywa Twoje myśli od problemów, no i oczywiście powoduje wpuszczanie w Twój krwiobieg endorfin, które dają Ci uczucie zadowolenia. A jeśli dodatkowo właśnie rzucasz palenie, to taki marsz ułatwi Ci zapanowanie nad nikotynowym głodem.

35 minut...
Rozładowanie stresu

Są takie momenty (np. rozmowa z upierdliwym klientem), gdy czujesz, że za chwilę wybuchniesz. Wtedy otwórz zawór bezpieczeństwa na półgodzinnym marszu, choćby wokół bloku. A potem przez 5 minut po prostu odpoczywaj. Ruch pozwoli usunąć napięcie, a jak twierdzą naukowcy - to właśnie w czasie odpoczynku organizm zaczyna czuć działanie endorfin. Teraz możesz spokojnie wracać do pracy.

45 minut...
Lepsza odporność

Przechodzenie przeziębienia to częsta praktyka, ale możesz skrócić czas siąkania nosem, jeśli będziesz codziennie chodził przez 45 minut. Badania na Appalachian State University wykazują, że ci, którzy maszerowali przez godzinę lekcyjną, wychodzili z przeziębienia dwa raz szybciej niż osoby nieaktywne ruchowo.

STRONA 1 z 2
REKLAMA