Savoir-vivre w siłowni: 10 złotych zasad

Jaki jest główny problem z siłowniami i klubami fitness u schyłku 2017 roku? Za dużo w nich ludzi. Milenialsi w jaskrawych ciuszkach, siwi 55-latkowie w życiowej formie i głośni fanatycy CrossFitu. Sporo tego, prawda? I cała ta stękająca zgraja jest zamknięta na dość małej przestrzeni. To po prostu musi czasem prowadzić do konfrontacji. Zapytaliśmy 1300 bywalców świątyń fitnessu o najbardziej irytujące zachowania ćwiczącej braci. Oto one.  

siłownia, savoir-vivre Shutterstock.com

1. Twoja tarcza

Nie ma chyba nic bardziej odbierającego ochotę na bicie rekordu w wyciskaniu niż ślady spoconego tyłka jakiegoś kolesia na ławeczce. Dlatego zasada jest banalnie prosta: w Twojej torbie treningowej musi znaleźć się ręcznik. Jego brak irytuje aż 75% badanych. Nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe – jakoś tak to szło. Aha, postaraj się, żeby ręcznik nie był sztywny.

REKLAMA

2. C jak czystość

Jesteśmy bardzo oburzeni tym wynikiem. Aż 65% ankietowanych odpowiedziało, że przeszkadzają im zapachy! A reszcie to co – smrodek nie zawadza? Czujesz to? Dobra, złe pytanie. W każdym razie pamiętaj: czyste treningowe ubrania to absolutna podstawa. Parafrazując piękną zasadę: ćwicz i pozwól ćwiczyć.

3. Nie bądź sweetaśny

Według badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine zrobienie kilku selfie może poprawić Ci nastrój. Szkoda, że nie wzięli pod uwagę faktu, że zabija to nastrój wszystkich wokół. Hantle opadają. Przynajmniej tak twierdzi 53% pytanych siłaczy. Dlatego nie narażaj się na śmieszność i poczekaj z tym, aż Ty i Twoja próżność znajdziecie się w jakimś prywatnym miejscu, np. w ciemni.

ZOBACZ: Szatnia w siłowni - przewodnik początkującego

4. Dobra atmosfera

 Nic, co ludzkie, nie jest fitnesiakom obce. Dlatego czasem się zdarzy, że przy szczególnie trudnej serii coś wymknie się spod kontroli. Tak, tak, wymknie to słowo klucz. Jak to mawiają za oceanem – shit happens. I nie łudź się, że działasz w trybie incognito, bo to nigdy nie pozostaje niezauważone. 50% respondentów uważa, że taki brak kontroli jest niedopuszczalny.

5. Nie baw się w dj-a

Ciągle kręcimy się wokół szczelności. Tym razem jednak będzie o nieco bezpieczniejszym rejonie – chodzi o uszy i słuchawki. 47 procentom przepytanych bywalców gymu przeszkadza, gdy muszą razem z Tobą słuchać Twojej listy przebojów. Współczesne słuchawki nie mają pola siłowego – weź to pod uwagę.

BEZ SIŁKI: Jak trenować w domu?

REKLAMA

REKLAMA

6. Wielozadaniowość

Bardzo częsty obrazek – jeden człowiek (pech chce, że zazwyczaj największy w siłowni) okupuje dwa lub trzy sprzęty. W teorii nazywa się to superserie. W praktyce – superlipa. Pół biedy, kiedy dzieje się to o 7.00 rano, ale w godzinach szczytu taka sytuacja skutecznie niweczy plany treningowe wielu ludziom. Tak uważa 46% pytanych.

REKLAMA

7. „Arrrgh!”

Słyszysz coś takiego i zastanawiasz się, czy jesteś w klubie fi tness czy w dżungli. Prawie 50% osób regularnie trenujących narzeka na zwierzęce okrzyki. Jesteśmy ciekawi, jak wyglądałby wykres przedstawiający zależność między wysokim dawkowaniem teścia a wydawaniem atawistycznych ryków plemiennych. Skup się lepiej na prawidłowym oddychaniu.

8. Pan na włościach

Opłacone członkostwo klubu fitness nie jest równoznaczne z posiadaniem aktu własności stojaka do przysiadów. Dlatego przerwy między seriami ogranicz do niezbędnego minimum. Żadnych esemesów, telefonów czy pogaduszek z kumplami. Seriaodpoczynek-seria. Jedyna słuszna droga. 52% ankietowanych uważa zbyt długie okupowanie sprzętu za po prostu nie fair.

9. Mierz siły na zamiary

Po klubach fitness kręci się sporo fajnych i wysportowanych dziewczyn. To jednak nie jest powód, by nakładać na sztangę więcej, niż jesteś w stanie bezpiecznie unieść. 35% bywalców siłowni śmieszy trenowanie ego zamiast poprawnego technicznie treningu mięśni. Mamy też jakieś dziwne wrażenie, że łączy się to mocno z punktami 4 i 7.

10. Na swoim miejscu

To zmora nie tylko wszystkich ćwiczących, ale też główny winowajca ataków serca wśród personelu klubów fitness. Porozrzucane talerze, wymieszane hantle i ogólny bajzel. Jeśli w jakikolwiek sposób przyczyniasz się do tego obrazu, wiedz, że sprawiedliwość w końcu Cię dopadnie. I oby przybrała postać 120-kilogramowego pedanta perfekcjonisty. Tego życzy Ci aż 66% badanych.

MH 12/17

Zobacz również:
Serio. Taka domowa krioterapia może sprawić, że podczas próby z ciężarem maksymalnym Twoje nogi okażą się silniejsze i dasz sobie radę z większym ciężarem niż normalnie. Wystarczy zaledwie kilka minut, sprawdź sam. 
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA