Sauna a trening siłowy [Opinia eksperta]

Czy po intensywnym treningu siłowym wizyta w saunie to dobry pomysł? Pomoże czy przeszkodzi w regeneracji?

sauna shutterstock.com

Badania naukowe wskazują, że korzystanie z sauny ma wiele korzyści zdrowotnych. Wśród nich wyróżnia się m.in. zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, regulację ciśnienia krwi, poprawę odporności, a także obniżenie poziomu stresu. Sauna ma również chronić przed demencją i chorobą Alzheimera. Jest jednak dla organizmu dodatkowym stresorem i pogłębia zmęczenie, a badania z 2019 roku, opublikowane w „The Journal of Strength and Conditioning Research”, pokazują, że może wydłużać czas regeneracji powysiłkowej.

ZOBACZ: Deload - kiedy i jak go przeprowadzić?

„Dlatego jeśli planujesz mocny trening następnego dnia, to licz się z tym, że sauna pogorszy Twoją zdolność wysiłkową. Jeżeli jednak masz w planach dwa dni przerwy od wysiłku, to nie ma żadnych przeciwwskazań, abyś z sauny skorzystał, bo zmęczenie ustępuje po upływie doby” – wyjaśnia Amit Batra, fizjolog sportowy i trener przygotowania motorycznego, właściciel firmy „Batra Performance”.

Warto w tym kontekście przypomnieć o badaniu przeprowadzonym na University of Eastern Finland, które sugeruje, że sauna po treningu (30 min) może wspomóc rozwój masy mięśniowej. Dzięki lepszemu ukrwieniu do mięśni dostaje się więcej tlenu i substancji odżywczych.Pamiętaj jednak, że koronawirus nie odpuścił i dla bezpieczeństwa własnego i innych także w saunie należy zachowywać ostrożność.

PRZECZYTAJ: Regeneracja - jak nie przesadzić z ćwiczeniami?

Według wytycznych Ministerstwa Rozwoju z jednej sauny może korzystać ograniczona liczba osób (maksymalnie połowa dopuszczalnej liczby). Wyłączone z użytku powinny być sauny, które nie zapewniają temperatury wyższej niż 60 °C, a także łaźnie parowe. Drzwi muszą pozostać zamknięte w celu utrzymania pożądanej temperatury. I choć nie ma konieczności zakładania maseczki w saunie, to warto zachować odległość. A przed i po wyjściu nie zapominaj o dezynfekcji dłoni.  

Zobacz również:
REKLAMA