Saucony Endorphin Speed 3 to idealne buty biegowe dla początkujących (i nie tylko)

Do redakcji zawitał nowy model butów biegowych Saucony – Endorphin Speed 3. Czy rzeczywiście jest tak świetny, jak mówią? Postanowiłem to sprawdzić. 

Saucony Endorphin Speed 3 fot. Piotr Pflegel/MPP

Gdybym miał podsumować moją relację z bieganiem, napisałbym: to skomplikowane. Nasz pierwszy raz odbył się jakieś 10 lat temu i od tego czasu zrywaliśmy i wracaliśmy do siebie co najmniej kilkanaście razy.

Ostatnio znów postanowiłem zmienić status i wróciłem na biegowe szlaki Wrocławia. Separacja trwała dość długo, dlatego czułem się, jakbyśmy zaczynali kompletnie od zera. Czy buty Saucony Endorphin Speed 3 pomogły mi w trudnych początkach?

Saucony – marka stworzona dla biegaczy

Zacznijmy od krótkiej lekcji historii. Saucony to najstarsza marka specjalizująca się w butach biegowych na świecie. Powstała w 1898 roku w miejscowości Kutztown w Stanach Zjednoczonych. W przeciwieństwie do konkurencji, marka od zawsze koncentrowała się wyłącznie na biegaczach. W 1980 roku, jako pierwsza na świecie, wprowadziła buty z cholewką mocowaną bezpośrednio do podeszwy, wyznaczając tym samym nowy trend w projektowaniu obuwia biegowego. Z kolei w 1991 roku Saucony zaprezentowało innowacyjne rozwiązanie o nazwie GRID, czyli siatkę wykonaną z elastycznego plastiku, która doskonale amortyzuje i stabilizuje piętę w trakcie biegu.

Olbrzymie doświadczenie i innowacyjne podejście do projektowania zaowocowały w tym roku po raz kolejny, dając biegowemu światu fantastyczny model Endorphin Speed 3.

Endorphin Speed 3 – pierwsze wrażenia

Buty Saucony Endorphin Speed 3 zachwyciły mnie już po otwarciu opakowania. Nowoczesna, zadziorna sylwetka, minimalistyczne logo w świetnie kontrastującym kolorze – no po prostu petarda.

Pierwsza przymiarka utwierdziła mnie w przekonaniu, że Endorphin Speed 3 to najwygodniejsze buty biegowe, jakie miałem dotychczas na nogach. Doskonale wyprofilowana wyściółka, fenomenalnie amortyzująca podeszwa. No i ta masa – Endorphin Speed 3 ważą zaledwie 229 g, co sprawia, że są lekkie jak piórko.

Po kilkuminutowych ochach i achach przyszedł czas na pierwszy trening.

Saucony Endorphin Speed 3fot. Piotr Pflegel/MPP

Jak biega się w Endorphin Speed 3?

Postanowiłem, że przetestuję model Endorphin Speed 3 na dwóch rodzajach nawierzchni: asfaltowej i ziemnej. Aby dodać całemu przedsięwzięciu nieco więcej wiarygodności, biegałem po nich zarówno w słoneczny, jak i deszczowy dzień.

Pierwsze kilometry pokonane w butach Saucony były niezwykle przyjemne. Szybko okazało się, że model Endorphin Speed 3 sprawuje się znakomicie na obu rodzajach nawierzchni, świetnie amortyzuje stopę i zapewnia doskonałą stabilizację na trudniejszych odcinkach. Co więcej, zastosowana w nim technologia Speedroll sprawia, że stopy aż rwą się do biegania. Pomimo tego, że po dłuższej przerwie zwykle ciężko jest mi się zmusić to regularnych treningów, pierwszy bieg w butach Saucony narobił mi apetytu na więcej.

Każdy kolejny trening w Endorphin Speed 3 utwierdzał mnie w przekonaniu, że projektanci amerykańskiej marki stanęli na wysokości zadania, tworząc buty, w których nawet początkujący poczują się jak pro.

Saucony Endorphin Speed 3fot. Piotr Pflegel/MPP

Endorphin Speed 3 – właściwości 

Oprócz wspomnianej technologii Speedroll, w Saucony Endorphin Speed 3 zastosowano też ultralekką i responsywną piankę PWRRUNPB; nylonową płytkę w kształcie litery „S”, która zapewnia zwrot energii; oddychającą cholewkę z siateczki FORMFIT; gumowy bieżnik XT-900, która zapewnia ponadprzeciętną przyczepność.

Wszystkie powyższe sprawiają, że każdy kilometr przebiegnięty w Endorphin Speed 3 daje wielką frajdę i satysfakcję. 

Saucony Endorphin Speed 3fot. Piotr Pflegel/MPP

Saucony Endorphin Speed 3 – wniosek końcowy

Myślę, że Saucony Endorphin Speed 3 to idealny model dla początkujących biegaczy, ale nie tylko. Niezależnie od tego, ile przebiegłeś kilometrów w życiu, z pewnością docenisz zastosowane w nim materiały i technologie. Dzięki Endorphin Speed 3 moja relacja z bieganiem kwitnie po raz kolejny. 

 

Model Endorphin Speed 3 jest też dostępny w kolorze biało-czerwonym.