Rząd zapowiedział otwarcie siłowni!

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przekazali opinii publicznej harmonogram odmrażania gospodarki. Jednym z najważniejszych punktów będzie ponowne otwarcie branży fitness.

siłownie, pandemia, COVID shutterstock.com

– Wiemy, że wirus nie zniknie z dnia na dzień, w związku z tym musimy zachować elastyczność reagowania – tak wizję wprowadzania kolejnych poluzowań gospodarczych przedstawił premier, zapowiadając tym samym harmonogram odmrażania kolejnych dziedzin życia i gałęzi gospodarki.  
 Chcemy, żeby nasza gospodarka jak najszybciej wracała na tory normalności – podkreślił prezes rady ministrów.

REKLAMA

Co to w praktyce oznacza dla nas wszystkich? Od 1 maja wróci możliwość uprawiania sportu pod chmurką oraz na krytych obiektach sportowych z zastrzeżeniem limitu 50 osób. Luzowanie nabierze tempa 4 maja, czyli tuż po weekendzie majowym.

To właśnie od tego momentu ponownie otwarte zostaną galerie handlowe, markety budowlane, sklepy meblowe. Co więcej, od 4 maja premier zapowiedział też powrót dzieci klas 1-3 szkół podstawowych na zajęcia stacjonarne. 

Miłośnicy podróżowania powinni na czerwono zakreślić w swoim kalendarzu datę 8 maja, gdyż tego dnia – zapewne z przytupem – otwarte zostaną drzwi hoteli, z wyłączeniem hotelowych restauracji i stref welness. Warto już teraz zainteresować się rezerwacjami, ponieważ premier zaznaczył, że w mocy utrzymany zostanie reżim sanitarny, zgodnie z którym do dyspozycji gości będzie jedynie 50% miejsc noclegowych.

Prawdziwym przełomem w luzowaniu dotychczasowych obostrzeń sanitarnych ma być połowa maja. nie dość, że od 15 maja będziemy mogli poruszać się na świeżym powietrzu bez przykrej asysty maseczek (w pomieszczeniach zamkniętych i komunikacji publicznej nakaz nadal będzie obowiązywał), to jeszcze na 15 maja zaplanowano otwarcie: 

  • gastronomii zewnętrznej – możliwość wznowienia działalności ogródków restauracyjnych,
  • kultury – otwarte kina i teatry plenerowe,
  • imprez okolicznościowych – możliwość zorganizowania wesel i komunii z limitem 25 osób (wieczory kawalerskie bywają liczniej obsadzone).

– Od 15 maja na świeżym powietrzu będziemy mogli zdjąć maseczki, ale pod dwoma warunkami. Utrzymanie dystansu oraz jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych – dobitnie zaznaczył minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Kolejny krok w harmonogramie odmrażania gospodarki zostanie wykonany 29 maja i to właśnie na ten krok czekali wszyscy ci, którzy stęsknili się już za dotykiem zimnej sztangi, zapachem potu z szatni i wiecznie dudniącym basem, czyli za siłką po prostu. Wtedy bowiem będziemy mogli wrócić do swoich ulubionych klubów fitness. Jedynym zastrzeżeniem będzie limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych oraz działanie w trybie ostrego reżimu sanitarnego. 

Tego samego dnia otwarte zostaną kina i restauracje, choć, dla gości udostępnione zostanie jedynie 50% wszystkich miejsc. Pod koniec maja do szkół wrócą też uczniowie wszystkich szkół, spodziewać się zatem można sporego tłoku w komunikacji miejskiej. 

Wszystko wskazuje na to, że jeśli tempo szczepień zostanie utrzymane, a liczba zakażeń nie zacznie rosnąć, już na początku czerwca będziesz mógł iść z kumplem na siłkę, by po skończonym treningu wypić piwko w jednym z otwartych ogródków restauracyjnych. Najwyższy czas, bo jeszcze trochę, a zapomnielibyśmy, jak wygląda normalne życie. 

REKLAMA