Różowe napoje podczas wysiłku poprawiają osiągi! [Badania]

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Centre for Nutraceuticals in the University of Westminster udowodniło, że napoje o różowym kolorze mogą znacznie poprawić Twoje wyniki sportowe.

różowy napój sportowy, trening shutterstock.com

Naukowcy odkryli, że różowy napój może zwiększyć wydajność ćwiczeń o 4,4 procent, a także zwiększyć efekt "dobrego samopoczucia", który może sprawić, że łatwiej zniesiemy trudy treningu.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Nutrition jest pierwszym badaniem służącym do oceny wpływu koloru napoju na wydajność ćwiczeń i stanowi potencjalne otwarcie nowej drogi dla przyszłych badań w dziedzinie napojów sportowych i ćwiczeń.

ZOBACZ: 4 kolory, które mają wpływ na Twoje zdrowie

W trakcie badania uczestnicy zostali poproszeni o bieganie na bieżni przez 30 minut z wybraną przez siebie stałą prędkością. Uczestnicy przez cały czas trwania ćwiczeń płukali usta różowym, sztucznie słodzonym napojem o niskiej zawartości kalorii lub przezroczystym napojem, który również był sztucznie słodzony i niskokaloryczny. Oba napoje były dokładnie takie same i różniły się jedynie wyglądem – badacze dodali po prostu barwnik spożywczy do różowego napoju, aby zmienić jego kolor.

Dlaczego uczeni wybrali akurat kolor różowy (który, nota bene, nie jest kolorem, bo nie istnieje fala elektromagnetyczna o takiej długości, ale to temat na zupełnie inny artykuł), ponieważ jest on kojarzony z czymś słodkim, a zatem produkty spożywcze w tym kolorze zwiększają oczekiwania dotyczące spożycia cukru i węglowodanów.

Ważne w tym wszystkim jest to, że wcześniejsze badania wykazały, iż płukanie ust węglowodanami może poprawić wydajność ćwiczeń poprzez zmniejszenie postrzeganej intensywności ćwiczeń, więc badacze chcieli ocenić, czy płukanie różowym napojem, który nie zawierał węglowodanów, może wywołać podobne korzyści poprzez potencjalny efekt placebo.

PRZECZYTAJ: Kariera - kolory sukcesu

Wyniki pokazują, że uczestnicy przebiegli średnio 212 metrów dalej z różowym napojem, a ich średnia prędkość podczas testu wysiłkowego była wyższa o 4,4%. Uczucie przyjemności również zostało wzmocnione, co oznacza, że uczestnicy uznali bieganie za bardziej przyjemne.

Podsumowując badanie, dr Sanjoy Deb z University of Westminster, stwierdził: "Wnioski z naszego badania łączą sztukę gastronomii z odżywianiem wyczynowym, ponieważ dodanie różowego barwnika do sztucznie słodzonego roztworu nie tylko wzmocniło percepcję słodyczy, ale także zwiększyło odczucie przyjemności, samoselekcjonowaną prędkość biegu i dystans pokonany podczas biegu". No cóż, zależy Ci na wyniku? Postaw na różowe. 

REKLAMA