Rozgrzewka vs schładzanie - co lepsze?

Obydwa elementy treningu zapewniają wzmocnienie mięśni i ochronę przed kontuzjami. My sprawdziliśmy, który z nich jest w tym skuteczniejszy. W końcu nie zawsze jest czas siedzieć dwie godziny w siłowni.  

Rozgrzewka, trening shutterstock.com

Ekspert: Dr Paweł Posłuszny

Doktor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, starszy wykładowca Katedry Biostruktury, biegacz, instruktor pięciu dyscyplin sportu, adept sztuk walki, aktywny sportowiec i autor licznych publikacji o anatomii człowieka. Swoim studentom wykłada m.in. motoryczność człowieka oraz trening funkcjonalny i zdrowotny.

1. Rozgrzewka

1° C - O tyle wystarczy podnieść temperaturę ciała, by zwiększyć wydajność pracy mięśni. Nie pomijaj rozgrzewki!

15 minut - Zaledwie kwadrans rozciągania dynamicznego wyraźnie redukuje ryzyko wystąpienia kontuzji podczas treningu siłowego.

University of Alabama

28% - Z kolei rozciąganie statyczne przed treningiem siłowym niweluje siłę i wytrzymałość mięśni o 28%. Żadnego streczingu przed dźwiganiem!

„Sports Medicine”

24% - Golfiści, którzy zastosowali specjalny plan rozgrzewki, zwiększyli prędkość zamachu kijem o 24%. To działa także w innych sportach.

Bloomsburg University

16% - Jeśli do swojej rozgrzewki dolnych partii ciała dodasz gumy oporowe, zwiększysz moc mięśni o 16%.

5 serii - Wykonanie 5 serii ćwiczeń dynamicznego rozciągania może zwiększyć wytrzymałość mięśni. Zastosuj przed kolejnym biegiem na 5 km.

„Journal of Strength and Conditioning Research”

Chłodzenie

1° C - Potreningowa kąpiel w wannie wypełnionej wodą o temp. poniżej 10 stopni Celsjusza pomoże zredukować stany zapalne mięśni.  

4% - Rolowanie mięśni po ciężkim treningu nie jest przyjemne, jednak warto się poświęcić. Mięśnie zyskują większą elastyczność, poprawia się technika, a ryzyko kontuzji spada.

IJSPT

Siła - Rozciąganie po treningu czyni Cię silniejszym, zwiększając zakres ruchu i wspomagając regenerację i wzrost mięśni. Po prostu.

„Medicine and Science in Sports and Exercise”

14% - Sportowcy, którzy pływają po treningu siłowym, na następnej sesji ze sztangą uzyskują o 14% lepsze wyniki w porównaniu ze szczurami lądowymi.

„International Journal of Sports Medicine”

140° - Spędzenie dwóch minut w temperaturze -140 stopni Celsjusza podnosi poziom pomocnych w regeneracji mięśni interleukin cytokinowych.

10 minut - 5 minut rozciągania, po których następuje 5 minut unoszenia nóg z głębokimi oddechami, podnosi wytrzymałość biegową.

BJ Gaddour, były dyrektor działu Fitness w MH

Werdykt MH: Wieczny ogień

Schładzanie jest z pewnością, nomen omen, gorącym trendem fitnessu, ale to dynamiczne rozciąganie i przedtreningowa aktywacja mięśni rozpalą potężny płomień na ołtarzu Twojej formy. W walce ognia i lodu stawiamy na syk płomieni!

Zobacz również:
REKLAMA