Rozgrzewka na 100%: trening na skakance

Sprzęt, dzięki któremu zbudujesz świetną formę, wcale nie musi być drogi. Często te najprostsze patenty są najskuteczniejsze. Skakanka jest na to idealnym przykładem. Oto kilka prostych zasad treningu ze skakanką, które pomogą zrzucić balast i poprawią Twoją kondycję.

Rozgrzewka na 100%: trening na skakance khorso 2015/Shutterstock
fot. khorso 2015/Shutterstock

Co to jest: kawałek sznurka i dwie rączki? Na tak postawione pytanie od razu znajdujemy dwie odpowiedzi: skakanka i lepsza forma. Albo i nie, jedną odpowiedź, ponieważ w tym wypadku jedno równa się drugiemu. Ten doskonały sprzęt bez problemu znajdziesz w piwnicy albo najbliższym supermarkecie.

REKLAMA

 

Warto poszperać, ponieważ trening na skakance to nie tylko gwarancja setek spalonych kalorii, lecz również skuteczna praca nad koordynacją, zwinnością czy balansem. Zobacz, jak skakać na skakance, by osiągnąć te cele, nie robiąc sobie przy okazji krzywdy.

17%O tyle zmniejsza się siła Twoich mięśni po miesiącu wolnego od treningu. Żeby ją utrzymać, wystarczą 2 lekkie sesje w tygodniu.

Zasada nr 1: rozgrzewka

Zanim zaczniesz skakać w naprawdę wysokim tempie, poświęć kilka minut na rozgrzewkę. Zacznij od streczingu dynamicznego – rozruszaj dokładnie wszystkie stawy, które będą brać udział podczas treningu. Dopiero teraz złap skakankę i zacznij od spokojnych podskoków. Gotowy?

Zasada nr 2: buty

Jeśli nie chcesz przeszkadzać sąsiadom, nie skacz w domu. W przeciwnym wypadku zapomnij o swojej miłości do sąsiadki z dołu – skakanka równa się hałas i nic tego nie zmieni. Pod żadnym pozorem, by być ciszej, nie próbuj skakać bez butów. Brak amortyzacji przy każdym skoku będzie niszczył Twoje stawy.

Zasada nr 3: ugięte kolana

Żeby jak najmocniej chronić kolana, skacz zawsze na lekko ugiętych nogach. Poczujesz to po kilku pierwszych próbach – im bardziej miękko lądujesz, tym więcej powtórzeń jesteś w stanie zrobić bez uczucia dyskomfortu. Poza tym takie skakanie wygląda bardziej profesjonalnie.

Zasada nr 4: różnorodność

Mieszaj skoki obunóż, przeskoki, skoki z wysokim unoszeniem kolan, skoki skrzyżne i wszystkie inne, jakie przyjdą Ci do głowy, podczas każdej rundy. Nuda zabija skakankę, weź to sobie do serca.

Zasada nr 5: interwały

Ustaw timer i trzymaj się sygnałów. W trakcie rundy po nieudanej próbie wracaj do skakania najszybciej, jak to możliwe. To podczas pauzy jest czas na odpoczynek. Nie oszukuj!

Na radarze MH: Reebok Crossfit Performance Gloves

Pewny chwyt w każdych warunkach. Od wewnętrznej strony rękawiczki Reebok zostały pokryte naturalną skórą, która zapewnia pewne trzymanie i ochronę dłoni w trakcie treningów ze sztangą, na drążku czy podczas wspinaczki po linie.

Na zewnątrz dłoni zastosowano natomiast oddychający i elastyczny spandex. Całość domyka neoprenowe, regulowane zapięcie na rzep. Efekt? Mocny chwyt, a także zero obtarć i odcisków.

reebok.com/pl, cena: 229 zł

Jeśli zainteresowała Cię nasza rozgrzewka, z pewnością będziesz chciał poznać kompleksowy trening ze skakanką w roli głównej. Wskocz na wyższy poziom!

MH 09/2014

REKLAMA