Rozgrzewka na 100%: aktywuj swoje mięśnie

Skuteczność Twojego treningu, a zatem i Twoja sylwetka, zależy od tego, jak się do niego przygotujesz. Oto prosta i szybka rozgrzewka, która uwolni Cię od tzw. tzw. napięcia mięśniowo-powięziowego. Dzięki niej wyzwolisz 100% mocy swoich mięśni.

klatka piersiowa Nejron Photo, shutterstock.com
fot. Nejron Photo, 2015, shutterstock.com

Szykujesz się do pobicia rekordu w kolejnym ćwiczeniu? W takim razie co powiesz na to, że nawet właściwie rozgrzane mięśnie pracują prawdopodobnie tylko na 90% mocy? Od pełnej aktywacji powstrzymywać może je jeszcze tzw. napięcie mięśniowo-powięziowe.

Dobra wiadomość jest taka, że tej niesympatycznej przypadłości możesz w zasadzie pozbyć się od ręki. Wystarczy, że po kilkuminutowej rozgrzewce wykonasz poniższy zestaw ćwiczeń, a natychmiast rozluźnisz mięśnie, błyskawicznie zwiększysz ich zakres ruchu i odblokujesz pozostałe 10% ich mocy.

Efekt? Kolejny rekord jest Twój. A teraz wracaj na salę i solidnie trenuj na następny.


Rozgrzewka przed treningiem w siłowni Jason Pickersgill
rys. Jason Pickersgill

1. Klatka piersiowa

Umieść piłkę tenisową na wysokości lewej piersi i dociśnij ją do ściany. Powoli poruszaj się w lewo, by przetoczyć piłkę na środek klatki. Zrób 10 takich powtórzeń, po czym powtórz ruch w prawą stronę.

Rozgrzewka przed treningiem w siłowni Jason Pickersgill
rys. Jason Pickersgill

2. Plecy

Połóż się tyłem, dwie piłki tenisowe mając pod plecami po obu stronach kręgosłupa. Prawą rękę wyprostuj za głowę, a lewą w stronę sufitu. Zamień ręce (prawa w górze, lewa w dole). Powtórz taki ruch 10 razy.

Rozgrzewka przed treningiem w siłowni Jason Pickersgill
rys. Jason Pickersgill

3. Nogi

Usiądź na rollerze (wałku), lewą nogę opierając na podłodze. Załóż na nią prawą nogę. Pochyl się mocno do tyłu, po czym mocno przetocz się na wałku do przodu i w tył – łącznie 10 razy. Powtórz ruch z odwrotnym ułożeniem nóg.

MH 04/2014

Zobacz również:
REKLAMA