Rozciąganie statyczne - wciąż dobre czy już nie?

Do nadludzkiej siły superbohatera prowadzą nie tylko katorżnicze treningi. Wspomóż się rozciąganiem i wejdź na zupełnie inny poziom.

rozciąganie Shutterstock.com
Shutterstock.com

Wielu współczesnych guru fitnessu postrzega rozciąganie statyczne jako przeżytek, chętnie zastępując je dynamicznymi ćwiczeniami o modnych nazwach (skorpion, jaskółka). Tymczasem okazuje się, że nie wszystko, co modne, jest dla nas dobre. Nowe amerykańskie badanie udowodniło, że jeśli znajdziesz kilka minut na rozciąganie na sam koniec treningu, możesz zwiększyć masę mięśniową nawet o 13% przy takiej samej intensywności i objętości treningowej. I kluczowy jest tu czas. Jeśli bowiem wykonasz taki sam zestaw statycznych ćwiczeń rozciągających przed treningiem właściwym, ograniczysz moc mięśni o ponad 5%. Dlatego pamiętaj: po treningu! Zyskać może nie tylko Twoja masa, ale też siła.

Sprawdź: Stretching - rozciągnij swoją siłę [ćwiczenia]

Jedna z metaanaliz wykazała, że ośmiotygodniowy cykl rozciągania po każdym treningu może doprowadzić do wzrostu siły o... 237%. I nawet jeśli potraktujemy te procenty z przymrużeniem oka, coś musi być na rzeczy. Badania opublikowane w "Journal of Applied Physiology" pokazują, że rozciąganie może mieć taki sam wpływ na mięśnie, jak trening siłowy. Obydwie aktywności powodują mikropęknięcia w tkance mięśniowej, które, w dużym skrócie, stymulują komórki mięśniowe do wzrostu. Wystarczy, że 10 minut po ostatnim martwym ciągu wykonasz kilka ćwiczeń rozciągających, a będziesz nie tylko sprawniejszy, ale też większy i silniejszy.

Zobacz też: Jak się prawidłowo rozciągać? 

Wrzuć na luz - ekwipunek do rozciągania

Przedstawiamy trzy pomocne przyrządy, które rozciągną mięśnie, ale nie portfel.

1.Taśma oporowa

Ma mnóstwo zastosowań. Możesz przyczepić ją do stojaka na sztangi i przyciągać do tułowia, rozciągając mięśnie najszersze grzbietu.

2. Kij od szczotki

Złap ją nachwytem nad głową w wyprostowanych ramionach i odchyl do tyłu, odblokowując barki, otwierając klatkę i poprawiając wynik na ławce

3. Pasek do jogi

Przydatny, gdy próbujesz ustawić się w trudnej jogińskiej pozycji oraz podczas rozciągania ścięgien podkolanowych, ud i łydek.

Zobacz również:
REKLAMA