Rolki: jazda bez trzymanki

Łączą zalety roweru, łyżew i biegania. Dają duże prędkości, oszczędzają stawy i możesz na nich jeździć prawie wszędzie. Jeśli nie przekonuje Cię argument, że rolki to świetny sposób na spędzenie czasu z dziewczyną, weź pod uwagę fakt, że to również metoda na zwiększenie pojemności płuc. 

rolki, jazda na rolkach fot. Stefan Schurr 2015/shutterstock
fot. Stefan Schurr 2015/shutterstock

Możesz potraktować jazdę na rolkach jako zwykłą zabawę, trening kardio albo przygotować się do maratonu. Jeśli wcześniej na rolkach jeździłeś rekreacyjnie, nie próbuj od razu atakować całego dystansu, bo poza ogromnymi zakwasami nic z tego nie będzie. Zacznij od 10 km i stopniowo zwiększaj dystans.

Trenuj 3 razy w tygodniu. W weekend długa jazda (zacznij spokojnie, ale każdego tygodnia zwiększaj dystans). W środę jazda regeneracyjna – tu chodzi o spokojną jazdę na odcinku nie dłuższym niż 6 kilometrów. Piątek poświęć na trening szybkościowy (wykonaj 8 300-metrowych sprintów, między którymi odpoczywaj nie więcej niż 2 minuty).

MH Rada: Wybierając się na rolki, całkowicie odpuść sobie myślenie, że skoro Twoja dziewczyna radzi sobie tak świetnie, to i Ty nie będziesz miał żadnych problemów. Pierwsze dwie godziny potrenuj najlepiej z doświadczonym instruktorem. Podczas jazdy dbaj przede wszystkim o swoje bezpieczeństwo. Zawsze zakładaj kask i ochraniacze na kostki i dłonie. I pamiętaj, że łatwiej się rozpędzić, niż zatrzymać! 

Pozycja podstawowa

Ugnij lekko nogi w kolanach – im szybciej jedziesz, tym mocniejsze ugięcie. Ciężar ciała przenoś raz na lewą, raz na prawą nogę, przesuwając biodra na boki. W czasie jazdy odpychaj się w bok, a nie do tyłu. 

Hamulec

Na chwilę przed rozpoczęciem hamowania jeszcze mocniej ugnij nogi w kolanach. Wysuń do przodu nogę, przy której masz hamulec. Unieś czubek, jednocześnie dociskając hamulec do podłoża. 

Hamulec "T"

W tym wariancie również mocniej ugnij nogi w kolanach. Jedną nogę zostaw lekko z tyłu, ustawiając stopę prostopadle do kierunku jazdy. Pamiętaj, że bez odpowiedniej siły i kontroli ruchu tylna noga może spowodować obrót. 

Przekładanka

Pochyl się i zrób te dwie rzeczy naraz: nogę zewnętrzną przełóż mocno nad wewnętrzną, a tę ostatnią wyprostuj, wyciągając rolkę na zewnątrz okręgu, po którym jedziesz.  

MH 09/2011 

Zobacz również:
REKLAMA