Prawdy i mity na temat treningu siłowego i diety [część II]

Wiedza jest kluczem. Również do potężnych mięśni. Wywal złe nawyki z programu treningowego, jadłospisu i suplementacji.

jajko fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

1. Bro Hit - Przysiady > brzuszki

"Wielostawy górą!".

Owszem. "Przysiad, jako jeden z ciężkich wielostawów, jest jednocześnie rewelacyjnym ćwiczeniem na mięśnie brzucha. To właśnie brzuch jest najsilniejszym stabilizatorem odcinka lędźwiowego kręgosłupa, więc jeżeli chcemy utrzymać sztangę na karku bez pochylania tułowia w przód, musimy maksymalnie napiąć mięśnie brzucha" - tłumaczy Łukasz Gliszczyński.

2. Bro Mit - Po co komu wytrzymałość?

"Zależy mi na stuprocentowej kondycji klatki piersiowej".

"W zależności od tego, jakie efekty chcemy osiągnąć na treningu, będziemy używali różnych programów treningowych oddziałujących na różne systemy energetyczne. Chcąc nie chcąc, i tak będziemy kształtować pewną wytrzymałość. Przy treningu rekreacyjnym dobrze jest skupić się na budowaniu siły w połączeniu z krótkim treningiem interwałowym. Zapewni to odpowiedni bodziec dla układu mięśniowego i układu krążenia, w celu utrzymania zdrowia" - radzi Gliszczyński.

3. Bro Mit - Maszyny są dla cieniasów

"Widział ktoś hantle piątki?".

"Większość maszyn izoluje grupy mięśniowe. Jak sugeruje nazwa, »izolacja« to brak współdziałania mięśni. Przy takim treningu siła mięśni nie sumuje się, gdy mają one pracować razem, bo nie są gotowe na taki rodzaj wysiłku. Jest to szczególnie istotne przy treningu funkcjonalnym, który ma za zadanie przygotować mięśnie do konkretnego rodzaju czynności ruchowej czy dyscypliny sportu. Wyizolowana praca na maszynach jest jednak korzystna, np. gdy chcemy odciążyć kontuzjowane grupy mięśni czy stawów" – tłumaczy Paweł Posłuszny.

4. Bro Hit - Owoce? Zwariowałeś?

"Stary, nie pamiętasz Biblii?".

"Owoce zawierają fruktozę i glukozę, a więc cukry proste. Jasne, dostarczają też witamin i minerałów, ale w kontekście budowania wysokiej jakości masy mięśniowej i unikania skoków poziomu cukru we krwi lepiej wybrać węglowodany złożone" - radzi dr Szołtysik. Trenujesz ciężko kilka razy w tygodniu? Korzystaj śmiało z pysznych truskawek, póki są. Ale nie zapominaj o ryżu, kaszy i batatach.

5. Bro Mit - Tylko mięso

"Samiec alfa je swoje ofiary".

Soczysty stek po treningu to poezja i nie dajmy sobie wmówić, że jest inaczej. Ale... "Wydajność wzrostowa białka (PER) w przypadku jaj i ryb jest wyższa niż w przypadku wieprzowiny, wołowiny i drobiu" - tłumaczy dr Marek Szołtysik. Patent MH – różnorodność. Wrzucaj na talerz wszystkie wymienione wyżej źródła protein. Nie będziesz miał ochoty rzucić kolejnym pojemnikiem z kurą o ścianę, a Twoje mięśnie z każdego posiłku wezmą to, co dla nich najlepsze.

6. Bro Mit - Poniedziałek – Światowy Dzień Klaty

"A na kolejnym treningu zrobił biceps z tricepsem. I widział, że to było dobre".

Dzielenie kolejnych partii mięśniowych na dni? Co Ty, Hannibal Lecter? "Powtarzanie tego samego treningu w ten sam dzień przez cały rok wreszcie stanie się dla organizmu czymś zupełnie normalnym i ciało przestanie reagować na bodziec treningowy. Jeżeli decydujemy się na trening klatki w poniedziałek i działamy splitem kulturystycznym, to okres, w jakim używamy tego schematu, nie powinien być dłuższy niż 4-6 tygodni" - radzi Gliszczyński. Jak brzmi trening full body workout?

Sprawdź koniecznie pierwszą część naszego zestawienia:

Prawdy i mity na temat treningu siłowego i diety [część I]

REKLAMA