1.Barki
Mają istotny wpływ na odpowiednie zrelaksowanie górnej części ciała. Ten luz pozwala biec w najbardziej ekonomiczny sposób. W optymalnej pozycji barki powinny być raczej nisko (nie unoś ich) i swobodne. Nie pozwól, by barki poruszały się do przodu i do tyłu przy każdym kroku. Biegacze, gdy się zmęczą, zazwyczaj przyciągają barki do uszu. Staraj się tego unikać. Dobrze jest po prostu rozluźnić ramiona i barki przez wstrząśnięcie nimi w górę i w dół.
2. Ramiona
Bieganie jest dyscypliną, w której pracują głównie nogi, ale ramiona nie pełnią funkcji pasażera. Poruszają się, by przenosić Twoje ciało do przodu, a ręce kontrolują napięcie góry ciała. Dłonie trzymaj zwinięte, ale nie zaciskaj ich – tak jakbyś miał w dłoni chipsy, których nie chcesz zmiażdżyć. Ramiona powinny poruszać się do przodu i do tyłu, a nie w poprzek tułowia.Nie opuszczaj za nisko przedramion – łokcie powinny być zgięte mniej więcej pod kątem prostym. Kiedy już nie masz sił biec nogami, to zacznij „biec ramionami” – większy wymach ułatwia pracę nogom.
ZOBACZ TEŻ: W czym biegać? Najlepsze buty biegowe 2018.
3. Brzuch
Jeśli nie pochylasz głowy i patrzysz przed siebie, a ramiona są opuszczone i rozluźnione, to korpus w naturalny sposób będzie wyprostowany. Pozwoli Ci to biec w pozycji, przy której płuca mają optymalne warunki i biegniesz najbardziej efektywnie. Jeśli czujesz, że po jakimś czasie zaczynasz się garbić czy pochylać do przodu, weź głęboki oddech, przez co w naturalny sposób wyprostujesz się.
4. Biodra
O ich ustawieniu decyduje tułów. Proste (ale bez przeprostu) plecy sprawią, że biodra będą kierować się dokładnie do przodu. Jeśli będziesz się pochylać, to naprężysz plecy i część energii pójdzie w ziemię, zamiast pchać Cię do przodu. Szukając pozycji miednicy, staraj się myśleć o niej jak o misce z wodą. Jeśli zaczniesz nią poruszać – w lewo i w prawo – istnieje duże ryzyko, że tę wodę wylejesz.
5. Nogi
Efektywny biegacz unosi kolano tylko nieznacznie do góry, szybko przenosi nogę do przodu i robi niewielki krok. To zapewnia płynność i najmniejsze zużycie energii. Stopa powinna lądować pod Tobą. Jeśli robisz za długi krok, to, wbrew temu, co myślą początkujący, wcale nie biegniesz szybciej – jest dokładnie odwrotnie.
6. Stopy
By bieg był szybki, z jak najmniejszym nakładem sił, powinieneś mocno odepchnąć się od ziemi, a nie stawiać stopy najdalej przed siebie. Lądowanie powinno być w miarę lekkie (dobrze, jeśli jest gdzieś między piętą a śródstopiem). Powinieneś czuć, jak łydki napędzają każdy krok. Lądowanie nie może być głośne: dobre bieganie to ciche bieganie.
NIE TYLKO BIEGANIE: Może trochę pilates