Pompa mięśniowa - News MH

W treningu siłowym najlepszy jest moment, kiedy po dobrze wykonanej robocie przeglądasz się w lustrze i widzisz efekty. To właśnie pompa mięśniowa. Nasz ekspert podpowiada, jak umiejętnie wykorzystywać ten efekt.

Pompa mięśniowa shutterstock.com
Po treningu wyglądasz jak gladiator i najchętniej utrzymałbyś ten stan rzeczy na długo. Niestety - to tylko potreningowa pompa mięśniowa.

Czy są jakieś sposoby, aby napompować mięśnie, tym samym je podkreślić i dobrze prezentować się na plaży?

Rozwiązaniem jest zrobienie pompy mięśniowej, czyli zastosowanie strategii treningowej mającej na celu dostarczenie do mięśni jak największej porcji krwi, która powiększy je i poprawi atrakcyjność sylwetki. W szybki sposób możesz to zrobić, stosując np. trening izolowany, skupiający się na danej partii mięśni. Wykonujesz 3-4 ćwiczenia, powtórzenia 10-15 razy.

Wypróbuj np. wyprosty nóg czy ćwiczenia na klatkę – głównie ćwiczenia na maszynach. Innym dobrym sposobem na uwydatnienie mięśni jest trening izometryczny, polegający na wzroście napięcia mięśniowego bez skracania długości mięśnia. Możesz to zrobić, np. wysuwając przed siebie wyprostowane ramiona, złożyć dłonie do siebie i naciskać nimi jak najmocniej do środka (spięcie mięśni piersiowych).

Możesz też robić pompki przy zgiętych ramionach i utrzymywać przez chwilę. Na podkreślenie mięśni nóg rób przysiady. Czas napięcia mięśni 10-20 sekund, w zależności od zaawansowania serii. Takie treningi należy stosować na 3-4 tygodnie przed planowanym urlopem. Mamy dla Ciebie też rozwiązanie doraźne, tuż przed wyjściem na plażę.Możesz wykonać kilka podstawowych ćwiczeń z oporem własnego ciała w wolnym tempie, np. pompki (w różnym rozstawie dłoni), przysiady czy wykroki.

Łukasz Gliszczyński - instruktor kulturystyki i ćwiczeń siłowych 

Departament Treningu Siłowego MH radzi:

Zajrzyj do naszego Atlasu Ćwiczeń Wideo i wybierz jedno z 500 ćwiczeń opisanych przez naszych ekspertów. 

REKLAMA