Podstawowe terminy treningowe - słownik MH

Nie wszyscy mają kilkuletni staż na treningu i sztangę przyrośniętą do dłoni. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z gymem, warto poznać podstawowe pojęcia. Oto kilka z nich.

shutterstock.com

Powtórzenie

Podstawowa jednostka w każdym treningu. Powtórzenie to po prostu wykonanie pełnego zakresu ruchu danego ćwiczenia. Dla pompki klasycznej będzie to ugięcie ramion i zejście klatką do podłogi, a następnie wyprostowanie ramion i powrót do pozycji startowej. To właśnie jest powtórzenie.

Obwód

Termin bardzo popularny w świecie crossfitu, ale i nasze autorskie treningi często oparte są na pracy w obwodach. Obwód to wykonanie po kolei jednej serii każdego ćwiczenia przewidzianego w planie treningowym. Może składać się z kilku ćwiczeń. Dla przykładu: z opisu treningu wynika, że ćwiczenia 1-3 masz wykonać w trzech obwodach, odpoczywając między nimi 60 sekund. Robisz więc jedną serię pierwszego ćwiczenia, przechodzisz do serii drugiego ćwiczenia i kończysz serią trzeciego. Odpoczywasz ustawowe 60 sekund i to jest pierwszy z trzech zaplanowanych obwodów. Teraz kumasz?

Przeczytaj też: VO2max i HRmax - podstawowe pojęcia kardio

Seria

Do wszystkich uśmiechających się ironicznie: Wy też kiedyś myśleliście, że dipy to sosy do pizzy... Seria to dana liczba powtórzeń, którą wykonuje się bez przerwy i odpoczynku. Zazwyczaj dane ćwiczenie siłowe wykonuje się w kilku seriach. Liczba serii zależy od Twojej formy, rodzaju treningu, specyfiki danego ćwiczenia i ciężaru.

Interwały

Trening polegający na zastosowaniu zmiennej intensywności ćwiczeń. Wyróżnia się fazę bardzo intensywną, podczas której osiąga się 85-90% HRmax (tętna maksymalnego), oraz fazę umiarkowaną, kiedy organizm pracuje na 60% HRmax. Bardzo skutecznie spala tkankę tłuszczową.

Zobacz: Trening kettlebell w 20 minut

Superserie

Prawdopodobnie masz pewne pojęcie, co to są superserie, ale dla pewności krótkie wyjaśnienie. Najczęściej wykonywane programy treningowe wyglądają w taki sposób, że robisz wszystkie serie jednego ćwiczenia, zanim przejdziesz do następnego. W superseriach łączysz dwa ćwiczenia i wykonujesz po jednej serii każdego z nich naprzemiennie, skracając między nimi przerwy. I powtarzasz to kilkakrotnie. Czyli zamiast 4 serii ćwiczenia A i czterech serii ćwiczenia B, wykonujesz serie metodą A-B-A-B.

MH 03/18

Zobacz również:
REKLAMA