Pływanie - 5 zdrowotnych korzyści

Do tej pory jakoś nie mogłeś się przekonać do regularnych wizyt na basenie? Damy Ci ku temu kilka dobrych powodów.

Pływanie Shutterstock.com

1. Wzmacnia układ krążenia

Mniejsze ryzyko zawału aż o 26%. Dokładnie tyle dobrego Twojemu sercu daje pokonywanie kolejnych długości basenu. Do takich wniosków doszli uczeni z Finlandii, którzy w ciągu 19 lat przebadali 47 721 osób. Chyba nie ma mowy o pomyłce, prawda? Żeby jednak skutecznie wzmocnić układ krążenia, musisz pływać 3 razy w tygodniu po 60 minut.

ZOBACZ: Nauka pływania kraulem

2. Poprawia wentylację

Chodzenie na basen znacząco zwiększa VO2max, czyli Twój pułap tlenowy – parametr, który pokazuje, jakie ilości tlenu mogą przerobić Twoje płuca. U pływaków zwiększa się on aż o 11%. Dla porównania – po 10 tygodniach biegania na bieżni VO2max zwiększa się o 1,5%.

3. Reguluje cholesterol

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Toledo wykazały, że częsty kontakt z wodą pozwoli Ci utrzymać cholesterol na właściwym poziomie. I to oba jego rodzaje. Pływanie zwiększa bowiem ilość „dobrego” cholesterolu HDL i utrzymuje w normie poziom „złego” cholesterolu LDL.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nauka pływania kraulem

4. Poprawia humor

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Nowy Jork potwierdziły, że osoby regularnie pływające na basenie rzadziej mają depresję, wpadają w złość czy odczuwają niepokój. Wygląda na to, że problemy po nich po prostu spływają.

5. Poszerza plecy

Półroczny trening w wodzie sprawi, że Twoje plecy zaczną przypominać kształtem literę V. A taki wygląd, co potwierdzi każdy seksuolog, jest magnesem na kobiety. Może to być związane z ich oceną możliwości spłodzenia potomstwa: jeśli masz sylwetkę pływaka, to są spore szanse, że Twoje plemniki bez problemu dopłyną do celu.  

REKLAMA