[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.5

Pływanie - 5 zdrowotnych korzyści

Do tej pory jakoś nie mogłeś się przekonać do regularnych wizyt na basenie? Damy Ci ku temu kilka dobrych powodów.

Pływanie

Wzmacnia układ krążenia

Mniejsze ryzyko zawału aż o 26%. Dokładnie tyle dobrego Twojemu sercu daje pokonywanie kolejnych długości basenu. Do takich wniosków doszli uczeni z Finlandii, którzy w ciągu 19 lat przebadali 47 721 osób. Chyba nie ma mowy o pomyłce, prawda? Żeby jednak skutecznie wzmocnić układ krążenia, musisz pływać 3 razy w tygodniu po 60 minut.

Poprawia wentylację

Chodzenie na basen znacząco zwiększa VO2max, czyli Twój pułap tlenowy – parametr, który pokazuje, jakie ilości tlenu mogą przerobić Twoje płuca. U pływaków zwiększa się on aż o 11%. Dla porównania – po 10 tygodniach biegania na bieżni VO2max zwiększa się o 1,5%.

REKLAMA

Reguluje cholesterol

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Toledo wykazały, że częsty kontakt z wodą pozwoli Ci utrzymać cholesterol na właściwym poziomie. I to oba jego rodzaje. Pływanie zwiększa bowiem ilość „dobrego” cholesterolu HDL i utrzymuje w normie poziom „złego” cholesterolu LDL.

Przeczytaj też: Nauka pływania kraulem

Poprawia humor

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Nowy Jork potwierdziły, że osoby regularnie pływające na basenie rzadziej mają depresję, wpadają w złość czy odczuwają niepokój. Wygląda na to, że problemy po nich po prostu spływają.

Poszerza plecy

Półroczny trening w wodzie sprawi, że Twoje plecy zaczną przypominać kształtem literę V. A taki wygląd, co potwierdzi każdy seksuolog, jest magnesem na kobiety. Może to być związane z ich oceną możliwości spłodzenia potomstwa: jeśli masz sylwetkę pływaka, to są spore szanse, że Twoje plemniki bez problemu dopłyną do celu.  

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij