Pilates - trening wyłącznie dla kobiet? [MH Lab]

Skoro to detale decydują o sukcesie bądź porażce, sprawdzam, czy pilates może być takim języczkiem u wagi.

pilates Shutterstock.com
Shutterstock.com

Planując wizytę w Ciszewska Pilates Studio w Bielanach Wrocławskich, miałem już w głowie pierwsze zdanie tego tekstu: "Poszedłem na pilates, żebyście wy już nie musieli". Po godzinie z tak imponującym (mam nadzieję!) wstępem z bólem (dosłownie i w przenośni) musiałem się pożegnać. Przywitałem się natomiast z masą przemyśleń.

Dla porządku, bo skoro jesteś facetem, pewnie tak jak ja o pilatesie wiesz mniej więcej tyle, że to trochę joga, a trochę nie, czyli nie wiesz nic. Tymczasem jest to system treningowy z początków XX wieku, który nazwę zawdzięcza nazwisku twórcy, czyli Josefowi Pilatesowi.

Nadrzędny cel? Wzmocnienie mięśni głębokich, uelastycznienie całego ciała, korekta dysfunkcji, wzorców ruchowych i wad postawy. Droga do celu? Oczywiście specjalistyczny trening, który z zewnątrz wygląda jak bułka z masłem, mimo że wykorzystuje się w nim takie sprzęty, jak np. reformer (już nazwa brzmi groźnie). Tzw. efekt uboczny treningu? Lepsze osiągi w każdej dyscyplinie sportowej.

(Sprawdź: Masa mięśniowa i siła - klucze do długowieczności? Oto najnowsze badania)

Teoria i praktyka

Do wizyty u dr Bajer-Ciszewskiej, właścicielki Ciszewska Pilates Studio w Bielanach Wrocławskich, która szkolenia z pilatesa kończyła w The Pilates Standard, zachęciły mnie właśnie wspomniane skutki uboczne, a zwłaszcza wynik ciekawego eksperymentu, opublikowany w „Plos One”.

Otóż badana grupa biegaczy, która przez 12 tygodni uczęszczała na pilates, ucięła imponujące 2 minuty z rekordu na 5 km.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze buty do biegania 2018

"Lepsza kontrola ciała, wzmocnienie mięśni głębokich, będących podstawą siły i jakości ruchu oraz bardziej świadome oddychanie w pilatesie jest kluczowe – mówi dr Agnieszka Bajer-Ciszewska. – To musi przełożyć się na poprawę rezultatów w biegu, w sportach wytrzymałościowych w ogóle, a nawet w sportach siłowych przez korektę przywrócenie najwyższej jakości ruchu". No tak, brzmi logicznie i jest bardzo zachęcające.

Wskakuję w sportowy strój i rozpoczynam zajęcia na macie. Na start klasyczne ruchy, które mają za zadanie wskazać, w jakiej dyspozycji jestem. Zaczynam od tzw. stówki. Unoszę zgięte w kolanach i biodrach nogi i inicjując ruch brzuchem, odrywam od maty głowę, górę pleców i zaczynam pompowanie rękoma – delikatne ruchy w górę i w dół; pięć na wdechu i pięć na wydechu, aż dobiję do setki właśnie.

(Zobacz też: Po co nam trening kardio? Oto kilka nieoczywistych powodów)

Przechodzę przez kolejne ćwiczenia, które zawsze wydawały mi się proste – gdy widziałem je z boku. Teraz cały się trzęsę, pot występuje na czoło. Przechodzę na reformer; maszyna ma z jednej strony mi pomóc, z drugiej wymusić na mnie poprawną technikę. Działam, choć czuję, jak tracę moc, a kontrola ciała staje się coraz trudniejsza.

Werdykt MH

Już godzina pilatesa uświadomiła mi, że mimo częstych treningów bokserskich, funkcjonalnych, siłowych i kardio nie mogę o sobie powiedzieć, że jestem w bardzo dobrej formie. Pilates pokazał mi, jak pospinany jestem i jak przez to cierpi moja forma. Czy dzięki regularnym sesjom będę lepiej boksował i szybciej biegał? Niedługo się przekonam. I Tobie też polecam spróbować – to może być ten detal, który zadecyduje o Twoim zwycięstwie.

Trening na macie

Połóż się na macie i wykonaj podane ćwiczenia jedno po drugim. Odpoczywaj według potrzeb.

1. Stówka 

Przyciągnij kolana do klatki. Unieś głowę i barki. Przenieś nogi do pozycji stołu. Ręce unieś do bioder i pompuj nimi w górę i w dół. Do 100!

2. Rolowanie

Leżąc prosto z rękoma wyciągniętymi za głowę, zacznij rolować plecy, aby przejść do siadu. Pracują mięśnie głębokie brzucha! 8 x.

3. Przetaczanie

Usiądź i złap się za łydki. Wyprostuj nogi do pozycji V. Zroluj się na łopatki, a następnie do pozycji startowej. Zrób 6 powtórzeń.

Zobacz również:
REKLAMA