Paul Pierce: naucz siebie zwyciężać

Ani lata niepowodzeń, ani 11 ciosów nożem nie powstrzymały Paula Pierce’a, lidera Boston Celtics i gwiazdy ligi NBA, od dążenia do realizacji marzeń. Wręcz przeciwnie, każda przeszkoda motywuje go do cięższej pracy, czyni twardszym i pomaga osiągnąć sukces

Walter Iooss (Rodale Images)
fot. Walter Iooss

"Przez ten krótki moment, kiedy będziesz sam, możesz w skupieniu nad czymś popracować, nikt nie będzie Ci przeszkadzał, mówiąc co masz robić. Przygotujesz się psychicznie na cały dzień - radzi Pierce. - Ja w takich momentach zastanawiam się, co mogę zrobić, by być lepszym".

REKLAMA

W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest znaleźć taką ciszę. Pierce od razu podaje przykład. Młodzi zawodnicy pojawiają się na siłowni wtedy, kiedy on. Obserwują go i uczą się. Pokaż im drogę, a pójdą nią. Okażą ci zaufanie i będą traktować poważnie. Oto dlaczego Pierce jest liderem zespołu, a cały Boston go kocha. I właśnie po to trenuje na wydmie z piasku i będzie to robił nieprzerwanie, rok po roku, obojętnie co zdarzy się w przyszłości.

Przetrwaj ciężkie czasy

Zanim w sezonie 2007/2008 drużyna Boston Celtics zdobyła tytuł mistrzowski, przeżywała trudne lata, a Paul Pierce w tym czasie szukał pomocy. Przeczytajcie, jak ją znalazł.

Studiuj dokonania poprzedników
Pierce świetnie zna historię NBA i to nie tylko dlatego, że tęskni za czasami Billa Russella, legendarnego centra bostońskich Celtów. Znajduje przyjemność w dowiadywaniu się, jak wielcy gracze osiągali sukcesy. W ten sposób przypomina sobie, że zwycięstw nikt nie podaje na tacy. Trzeba o nie walczyć, a wygrywają najbardziej zdeterminowani.

"To właśnie dzisiaj odróżnia najlepszych graczy od całej reszty. Jeśli znasz historię, wiesz co Cię motywuje" - mówi Pierce.

Nagradzaj się
Nagrody, takie jak pieniądze czy sława, są uniwersalne. Po jakimś czasie okazuje się, że są bez znaczenia, jeśli nie ma w nich nic osobistego. Tak jak w przypadku cygar, które Pierce dostał od Reda Auerbacha. Trzymał je zamknięte w szafce w szatni z mocnym postanowieniem, że wypali jedno dopiero wtedy, gdy zdobędzie mistrzostwo. W ostatnim sezonie poznał ich smak.

"Były już zwietrzałe, ale i tak je wypaliłem" - opowiada Pierce.

Bądź swoim własnym trenerem
Współpraca Pierce'a z trenerami układa się dobrze, ale zawodnik docenia też czas, który spędza bez nich. "Mówią ci, co masz robić, ale ty musisz myśleć, jak możesz się poprawić, zanim pojawi się trener" - radzi koszykarz.

Faceci, którzy osiągają największe sukcesy, potrafią odnaleźć równowagę między samodoskonaleniem a korzystaniem z rad innych. Chodzi o to, by dzięki niej osiągnąć coś niepowtarzalnego, właściwego tylko Tobie.

MH

1 ... 2 3 4
STRONA 4 z 4
Zobacz również:
Na pierwszy rzut oka pytanie jest absurdalne. Przecież wszyscy wiedzą, że pomaga. Skąd wiedzą? Jak to skąd, z reklam przecież. Taka ładna pani magister w eleganckim kitlu polecała. Szkoda tylko, że wyniki badań nie są dla magnezu równie łaskawe co sympatyczna farmaceutka. Bo według nich wcale nie jest on lekarstwem na skurcze mięśni. 
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA