Pamięć mięśniowa a przerwa w treningu [Ekspert odpowiada]

Czy po kilkuletniej przerwie do treningu pamięć mięśniowa sprawi, że łatwiej będzie zbudować formę i sylwetkę? A może to zbyt długa przerwa? Zapytaliśmy o to naszego eksperta.

pamieć mięśniowa shutterstock.com

Formę będziesz musiał zbudować od zera, ale stawianie pierwszych kroków po przerwie będzie łatwiejsze, niż gdy zaczynałeś za pierwszym razem. Tylko nie przesadź „na dzień dobry”. Długie oraz intensywne wysiłki osłabiają zamiast wzmacniać układ odpornościowy, a jego czujność powinna być teraz wyostrzona.

Jeśli wcześniejsze treningi wykonywałeś regularnie, przez dłuższy czas, ich  intensywność była wysoka  i zbudowałeś formę, nie nabawiając się żadnej kontuzji, to zapewne pozostawiły po sobie ślad.

ZOBACZ: Wróć do formy w 28 dni [Plan treningowy]

„Zmiany strukturalne, takie jak pojemność życiowa płuc czy zakres ruchu w stawach, jest bardzo trwały, pod warunkiem że podczas przerwy byłeś choć w minimalnym stopniu aktywny i nie zostałeś unieruchomiony ze względu na kontuzję, bo ta mogłaby spowodować pewne zmiany  inwolucyjne” – wyjaśnia Paweł Posłuszny, doktor AWF we Wrocławiu, adiunkt Zakładu Biostruktury, instruktor pięciu dyscyplin sportu i autor licznych publikacji o anatomii człowieka.

Dodaje, że jednym z elementów, który pozostaje na  stałe w pamięci mięśniowej  i ośrodkach mózgu, są umiejętności ruchowe, jak np. umiejętność pływania, biegania, jazdy na rowerze, nartach itp. Podczas przerwy obniża się jedynie ich poziom (technika).

„Pozostałe kondycyjne zdolności motoryczne trzeba rozwijać dłużej. Pamiętaj, że podstawowymi zasadami powrotu do formy są uniwersalne zasady treningowe, takie jak: systematyczność, cykliczność, progres i dopasowanie do własnych możliwości. Im dłuższa przerwa od aktywności fizycznej, tym trudniej powrócić do pełnej sprawności i tym samym dłuższy jest okres oczekiwania na efekty. Na powrót do formy wpływają również wiek i masa wraz ze składem ciała. Osoba otyła będzie miała trudniej, bo oprócz powrotu do formy, czeka ją równoczesna utrata masy ciała” – podkreśla Paweł Posłuszny.

REKLAMA