Nowy sposób na większe bicepsy

Większe mięśnie to nie zawsze zasługa kompletnie nowych planów treningowych. MH ma dla Ciebie jedną sprawdzoną radę, jak polepszyć Twój trening na siłowni i sprawić, aby mocniejsze ramiona przestały być marzeniem, a stały się faktem dokonanym.

fot. Tatyana Vyc 2014/shutterstock.com
fot. Tatyana Vyc 2014/shutterstock.com

Co zrobić, aby wykonać kilka powtórzeń danego ćwiczenia więcej?

Odpowiedź: Stań z nogami blisko siebie.

"Ta technika jest znana jako blokowanie stóp i daje Ci solidną postawę. Dzięki temu Twoje ciało jest stabilne i angażujesz wszystkie mięśnie od stóp po czubek głowy – tłumaczy BJ Gaddour, trener i autor książki "Your Body is Your Barbell". – Sportowcy używają tego sposobu, ponieważ pozwala on przenieść energię z dolnych partii ciała do góry. Energia ta poprawia siłę trenowanych mięśni, co sprawia, że nagle te kilka ostatnich powtórzeń nie wydaje się już tak trudne".

Metoda polegająca na łączeniu stóp pozwoli Ci nie tylko wykrzesać z Twoich bicepsów dwa lub trzy machnięcia więcej – będziesz także w stanie stymulować je większymi ciężarami. Mając słabe mięśnie tułowia, Twoje plecy nie mogą się rozciągać się i skręcać tak łatwo pod wpływem ciężaru, wyjaśnia Gaddour, który wykorzystuje omawiany sposób podczas uginania przedramion ze sztangą, wznosów hantli, wyciskania żołnierskiego oraz niektórych ćwiczeń z masą własnego ciała, jak pompki lub krokodylki. Dzięki "zablokowaniu" stóp razem, aktywujesz i stabilizujesz mięśnie szkieletowe, co pozwala włożyć więcej siły w podnoszenie hantli lub sztangi.

Zbliżenie stóp kilka centymetrów do siebie nic Ci nie da. Aby w pełni wykorzystać ten sposób, upewnij się, że stopy dotykają się. Ustaw je stabilnie na podłożu, ściskając nogi razem i napinając pośladki. "Usztywnij" tułów, jak gdybyś miał zaraz dostać pięścią w brzuch, a ramiona opuść ku podłodze. "Niech Twoje ciało będzie jak jeden gruby pień drzewa, który jest mocno zakorzeniony w podłogę" – opisuje Gaddour.

Blokowanie nóg ma jak widać wiele zalet, ale nie jest odpowiednie w przypadku wszystkich ćwiczeń. Ćwiczenia poprawiające siłę eksplozywną, jak wyciskopodrzut (push press) i podrzut, muszą być wykonywane w rozkroku na szerokość barków. Taka postawa pozwoli Ci szybko i pewnie podnieść ciężar.

MH

Zobacz również:
REKLAMA