Nowe trendy w fitnesie [Przegląd]

Sporty siłowe, fitness, kulturystyka - w tych dziedzinach nauka i nowe trendy wprowadzają co rusz kolosalne zmiany. Zobacz, co będzie na topie w nadchodzącym roku.

lina, trening shutterstock.com

1. Powszechna mobilizacja

Ćwiczenia zwiększające mobilność zaczynają przebijać się do masowej świadomości trenujących. Najpierw był „Sprawny jak lampart” dra Kelly’ego Starretta, w międzyczasie pojawiły się setki artykułów w niejakim Men’s Health (również Polska), a niedawno dr Andreo Spina opracował nowy rodzaj zajęć grupowych o nazwie Kinkstretch, które w całości skupiają się na poprawie mobilności. Z tego systemu korzysta już wielu profesjonalnych sportowców na całym świecie, w tym drużyny NBA czy gwiazdy UFC.

ZOBACZ: Klątwa mobilności, czyli dlaczego nie będziesz człowiekiem gumą

2. Lekka zbroja

Współczesne koszulki treningowe są tak lekkie, że możesz praktycznie latać. 03 Nie tylko klata i bice W zdrowym ciele zdrowy duch? Na pewno? Dzisiejsze kluby fitness są przepełnione silnymi, młodymi mężczyznami, których kondycja mentalna bardzo odbiega od ich sprawności fizycznej. W związku z tym powstaje coraz więcej inicjatyw, które zwracają uwagę na aspekt męskiej psychoformy. Brytyjska wspólnota Sanctus postawiła sobie za cel otwarcie pierwszej mentalnej siłowni, a redaktorzy MH z Wysp pod hasztagiem #mendthegap rozpoczęli kampanię zwracającą uwagę na psychiczne problemy współczesnych facetów.

3. Mniej krwi, więcej mięśni

Coraz większe znaczenie będzie zdobywał trening okluzyjny, czyli trening w warunkach utrudnionego przepływu krwi do mięśni. Według wielu badań ma on pozytywny wpływ na wyniki treningowe i progres siłowy. Jak to?! –zakrzykniesz. Wyjaśniamy. Założenie opaski uciskowej na lub powyżej trenowanego mięśnia przyspiesza aktywację włókien mięśniowych typu II, podnosi stężenie hormonu wzrostu oraz ogranicza wydzielanie kortyzolu – hormonu stresu. Kto by przypuszczał, że jedna opaska tyle zdziała.

4. Aktywne wakacje

I nie mówimy tu o wyprawach do miejsc, gdzie wymiana waluty jest wyjątkowo korzystna, a kobiety wyjątkowo niemoralne. Chodzi o coraz popularniejszy trend łączenia swoich urlopowych planów z celami treningowymi. W Polsce taki rodzaj turystyki nie jest jeszcze zbyt popularny, ale na zgniłym Zachodzie hula w najlepsze. 

Baza treningowa XTP na Hawajach

Lodowe kąpiele, podwodny trening z ciężarami i siłownia wyposażona jak w królewskim pałacu. Wszystko to pod okiem legendarnego surfera Lairda Humiltona. Więc info znajdziesz na: xptlife.com

Wczasy odchudzające

Tory przeszkód, biegi przełajowe, wsparcie dietetyczne, codzienne treningi, i to wszystko w otoczeniu naszych mazurskich jezior. Zainteresowany? foxbootcamp.pl

Wakacje na dwóch kółkach

Kultowa marka rowerowa Rapha organizuje wypady bicyklowe w Europie – we Francji, Włoszech czy Hiszpanii, a także w bardziej egzotycznychh zakątkach świata, jak Kolumbia czy Japonia. Zajrzyj na: rapha.cc

REKLAMA