Hantle vs maszyny
1. Treningowe maszyny dostosowane są do rozmiarów przeciętnego faceta, czyli do nikogo konkretnego, a już na pewno nie do Ciebie.Co prawda nowoczesne sprzęty umożliwiają dosyć dokładne dopasowanie do Twoich wymiarów, ale... przyznaj się, ile razy przed wykonaniem ćwiczenia użyłeś jakiegokolwiek z pokręteł? Hantle – cóż, tutaj sam jesteś sobie sterem, żeglarzem i okrętem. 1:0 dla hantli.
Zaledwie 1 trening z ciężarami w tygodniu wystarczy, by znacznie zredukować ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 – sugerują amerykańscy badacze na łamach branżowego czasopisma „Medicine & Science in Sports & Exercise”.
2. Ćwicząc na maszynie, do upadłego (a w zasadzie do końca serii) wykonujesz dokładnie taki sam ruch, najczęściej izolując przy okazji konkretną grupę mięśniową. Podczas treningu z hantlami nic Cię nie ogranicza. Ma to jednak również swoje złe strony: jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć, możesz nabawić się kontuzji. 2:1 dla hantli.
ZOBACZ: Trening z hantlami - 45 minut do dobrej formy
Plan treningu
Jeszcze kilka lat temu z takim oświadczeniem na osiedlowej siłowni zostałbyś uznany za heretyka. Na szczęście nastały czasy, w których nawet najbardziej zatwardziali fitnessowi konserwatyści otwarcie przyznają, że łączenie treningu aerobowego z siłowym może przyspieszyć efekty treningu, powiększając jednocześnie wydolność i mięśnie. Oto program treningowy, dzięki któremu po miesiącu formą przekonasz tych kumpli, których przynajmniej w teorii przekonać się nie da.
Twój trening
Potrzebujesz tylko pary hantli i odrobiny przestrzeni oraz zegarka z timerem interwałowym lub aplikacji do treningów interwałowych. Oto Twoje ustawienia: 60 sekund – ćwiczenie, 30 s – odpoczynek. Podane ćwiczenia rób jedno po drugim, łącząc je w obwód. Po wykonaniu wszystkich sześciu odpocznij minutę i powtórz całość jeszcze 2 razy. Licz zawsze ilość powtórzeń w każdym ćwiczeniu, starając się zwiększać ich ilość na kolejnych treningach. Jeśli czujesz, że jesteś w formie, połącz oba treningi w jeden obwód.
PRZECZYTAJ: 4 sposoby na udany powrót do treningów
Rozkład jazdy
Ćwicz 3 razy w ciągu 7 dni, wykonując na zmianę treningi A i B. Odpoczywaj dzień między sesjami. Jeśli zaczynasz w poniedziałek Treningiem A, wtorek poświęć na odpoczynek, a w środę wykonaj Trening B. W czwartek odpocznij, a w piątek zrób znów Trening A. Weekendu nie poświęcaj na pełną regenerację. Kolejny trening powinieneś wykonać w niedzielę (Trening B). Następny tydzień treningowy rozpoczynasz po dniu odpoczynku, czyli we wtorek (Trening A).