[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Pływanie kraulem: jak się nauczyć pływać stylem dowolnym?

Zdecydowanie najszybszy ze wszystkich stylów i dlatego najczęściej wybierany przez zawodników w pływaniu stylem dowolnym. Na co czekasz? Goń ich!

pływanie kraulem fot. Shutterstock
Aby spróbować im dorównać, musisz pamiętać o wydechu pod wodą – będzie ci łatwiej nabrać powietrza przy wdechu. Możesz oddychać co dwa ruchy ramion (na jedną stronę) lub co trzy (na obie strony). Staraj się do wdechu przekręcać głowę w bok, a nie wyciągać. Ustaw ją tak, byś mógł jednocześnie widzieć przód i dół – oczy powinny być ustawione jak światła w samochodzie. Nogi są bardzo silne i jeśli dobrze nimi pracujesz, od razu nabierasz prędkości. 

Eliminacja błędów:

ZOBACZ: 5 zdrowotnych korzyści z pływania

  • Błąd — nadmierne uginanie nóg w kolanach — praca tylko podudziami zamiast całą nogą. Ćwiczenie — przy ścianie pływalni w podporze przodem wykonuj ruchy wyprostowanymi nogami, a potem to samo ćwiczenie w poślizgu z deską.
  • Błąd — wkładanie ramienia do wody skośnie, bez prostowania po włożeniu. Ćwiczenie — w opadzie tułowia w wodzie wykonuj prawidłowe ruchy jednym, a potem drugim ramieniem. Głowa nad powierzchnią.
  • Błąd — opuszczanie łokcia poniżej dłoni w czasie zagarniania wody. Ćwiczenie — pływanie na materacu lub desce windsurfingowej tylko za pomocą ramion. 

REKLAMA

REKLAMA

pływanie kraulem rys. Maciej Glinka
Trzymaj całą sylwetkę jak najbardziej poziomo, blisko powierzchni wody. Nogi są jak silnik w motorówce, a dobra praca rąk zadziała jak turbosprężarka. 

Jedną ręką kończ ruch przy udzie, a drugą zagarniaj wodę. Nogi pracują na przemian, a tułów jest skręcony. 

PRZECZYTAJ: 5 nowych zasad treningu

REKLAMA

pływanie kraulem rys. Maciej Glinka
Przekręcając głowę w stronę ręki nad wodą, wdychaj powietrze. Ręka zagarniająca ma łokieć powyżej dłoni.

 

REKLAMA

REKLAMA

pływanie kraulem rys. Maciej Glinka
Tor ręki zagarniającej tworzy literę S. Ręka zanurzona powinna bez chlapania rozcinać wodę, a nie opadać.

 

REKLAMA

pływanie kraulem rys. Maciej Glinka
Rękę wynurzaj przy udzie. Całą sekwencję powtórz drugą ręką, ale wydychając powietrze pod wodą.

 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA