Nasz specjalista:
Mirosław Habaj - Dyrektor zarządzający Life Fitness Academy
Medalista mistrzostw Polski juniorów w skoku o tyczce, a także 3-krotny mistrz województwa dolnośląskiego w tej konkurencji. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, instruktor kulturystyki oraz lekkiej atletyki. Trener personalny i instruktor ćwiczeń siłowych z wieloletnim doświadczeniem.
Forma zależy od szczegółów. Nie planuj wielkiej rewolucji, Tylko wprowadź drobne korekty Do swojego treningu.
1. Nie dobierasz specjalistycznej rozgrzewki do treningu
Jest to najczęstszy błąd. Rozgrzewasz całe ciało, podnosząc jego temperaturę, i od razu przechodzisz do ciężkich ćwiczeń. Jeżeli podczas zaplanowanego treningu będziesz dochodził do submaksymalnego obciążenia bądź liczba powtórzeń będzie tak duża, że przeciążenie będzie wymagało od Ciebie wiele siły (uczucie palenia w mięśniach), wykonaj najpierw 2-3 serie ćwiczeń z mniejszym obciążeniem, ale o zbliżonej biomechanice ruchu.
Możesz też dochodzić do submaksymalnego obciążenia, zaczynając od mniejszego ciężaru i zwiększając go co serię aż do zamierzonego. Pozwoli Ci to uniknąć wielu kontuzji oraz przeciążeń w stawach, które pojawiają się najczęściej w pierwszych seriach przy dużym obciążeniu.
Patent eksperta: Rodzaj rozgrzewki powinien być dostosowany do treningu, który po niej nastąpi.
2. Nie określasz tempa ćwiczeń
Określenie tempa ćwiczeń pozwoli Ci zapanować nad dwiema fazami skurczu: 1. koncentryczną - gdy mięsień się kurczy, a jego przyczepy się zbliżają, jak przy uginaniu ramienia z hantelką (dla mięśnia dwugłowego ramienia będzie to skurcz koncentryczny); 2. ekscentryczną - gdy mięsień jest rozciągany, a jego przyczepy się oddalają (np. opuszczanie ramienia z hantelką). Zachowanie równowagi w tempie obu skurczy gwarantuje pełne zaangażowanie mięśnia, co może spowodować jego większy wzrost.
Patent eksperta: Faza koncentryczna i ekscentryczna skurczu mięśnia powinna być wykonywana w jednakowym tempie.