Muscle up na kółkach gimnastycznych: podciąganie na szerokie plecy

Muscle up na kółkach gimnastycznych jest według wyliczeń naukowców nawet 15 razy bardziej wymagające niż zwykłe podciąganie na drążku. I 15 razy bardziej skuteczne. Sprawdź, jak poprawnie wykonać ćwiczenie, które w nieprawdopodobny sposób zwiększy siłę Twoich pleców.

kółka gimnastyczne baranq, shutterstock.com
fot. baranq, 2015, shutterstock.com

Maksimum wysiłku w minimum czasu – połączenie ekstremalnie wysokiego podciągania z bardzo głęboką pompką szwedzką, i to w ciągu kilku sekund, wystawia Twoje ciało na próbę.

Wspieranie ciągiem na kółkach gimnastycznych to właśnie połączenie tych dwóch ruchów, ale i dużo więcej. Jeśli wykonasz je poprawnie, będziesz miał niezbite dowody na to, że jesteś w szczytowej formie.

To ćwiczenie wymaga nie tylko ogromnej siły całego ciała, ale też sprytu. Swoją pierwszą próbę podejmij dopiero wtedy, gdy 15 podciągnięć nachwytem i 15 pompek szwedzkich wykonanych zaraz po sobie nie będzie dla Ciebie wyzwaniem.

Na start: 3 x 3 powt.

Twój cel: 3 x 12 powt.

kółka gimnastyczne podciągnie

Właściwa technika:

1. Złap kółka gimnastyczne takim chwytem, by opierały się bardziej na nasadzie dłoni i nadgarstku niż na palcach. Podciągnij się, aż kółka znajdą się na wysokości klatki piersiowej. Dłonie i łokcie prowadź jak najbliżej ciała.

2. W momencie gdy kółkami dotkniesz klatki, wykonaj „przejście”, czyli dynamiczny skłon tułowia w przód. Powinieneś znajdować się teraz w pozycji jak podczas pierwszej fazy pompki szwedzkiej. Nogi trzymaj lekko ugięte w kolanach.

3. Prostując ręce w łokciach, dźwignij się ponad kółka. Zblokuj stawy łokciowe. Nogi wyprostuj przed siebie.

Upgrade. Zwykłe podciąganie to bułka z masłem w porównaniu z wspieraniem ciągiem. Budujesz nim nie tylko plecy i bicepsy, ale też klatkę, tricepsy, przedramiona i korpus.

Dobra forma. Im bardziej oddalisz od ciała kółka, tym trudniej będzie Ci przejść z fazy podciągania do fazy pompki szwedzkiej. Staraj się trzymać je blisko korpusu.

MH 09/12

REKLAMA