Sukcesu szukaj w sobie. Możesz wierzyć lub nie, ale każde słowo, każda myśl, która pojawia się w głowie na 5-10 minut przed startem, może mieć wpływ na rezultat. Dobrze jest wtedy odtwarzać najlepsze swoje występy i wyniki. Mogą to być również proste i krótkie słowa, np. "siła i szybkość", ale każdy sam musi znaleźć to, co jest dla niego najlepsze. Muhammad Ali używał słów "Jestem największy".
Jak to się robi? Jak większość nowych elementów treningowych, także techniki psychologiczne musisz wprowadzać powoli. Sprawdzać, jakie słowa, sposoby sprawdzają się w Twoim wypadku najlepiej. Da Ci to poczucie pewności, kiedy będziesz je stosował przed zawodami.
Zacznij stosować wizualizację tylko przez 5 minut w ciągu dnia, np. wieczorem, przed zaśnięciem. Sportowcy wyczynowi stosują te techniki przez około 15 minut, ale przed ważnymi zawodami potrafią wykonywać je nawet przez godzinę. Pierwsze kroki stawiaj w wyciszonym otoczeniu. Tak samo jak w treningu mięśni, ważna jest systematyczność. Jeśli stanie się to Twoim nawykiem, w warunkach stresowych będziesz je wykorzystywał niemal automatycznie.
Każdy, kto uprawia jakikolwiek sport, na pewno miał takie chwile, kiedy wszystko mu wychodziło. Czuł, że każdy ruch przychodzi we właściwym momencie, jest wykonany perfekcyjnie i swobodnie. Wszystkie przygotowania, zarówno fizyczne, jak i psychiczne, sprowadzają się właśnie do tego, by taki stan osiągnąć w najważniejszych momentach. Czujesz wtedy pełną koncentrację na zadaniu, każdy ruch i zagranie wykonujesz z lekkością i bez wysiłku. Wszystko dokoła ma pozytywny wydźwięk i wyzwala dodatkową energię. Nie zastanawiasz się, czy coś robisz dobrze lub źle - po prostu samo wszystko wychodzi, a jednocześnie masz nad tym całkowitą kontrolę.
Jeśli przeżyłeś już coś takiego, wiesz, że trudno taki stan z czymkolwiek porównać i zawsze ma się nadzieję, że następnym razem będzie na boisku podobnie. Techniki psychologiczne pomagają w osiągnięciu tej lekkości, pewności i swobody gry. Relaksacja, wizualizacja i motywacja oraz kontrola dialogu wewnętrznego sprawiają, że łatwiej i częściej będziesz osiągać taki stan. Wtedy poczujesz się jakbyś latał.
Jak robią to mistrzowie?
Poprosiliśmy znanych i utytułowanych polskich sportowców o to, by zdradzili nam techniki psychologiczne, które sami stosowali podczas treningów i zawodów. Poznaj ich patenty i jak oni wygrywaj nawet wtedy, kiedy nie jesteś faworytem:
Robert Korzeniowski - czterokrotny mistrz olimpijski, trzykrotny mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy w chodzie sportowym:
Lubiłem wyobrażać sobie na wiele miesięcy przed zawodami, że pokonuję znaną mi trasę. To pomagało mi w przygotowaniach, niezależnie od tego, gdzie trenowałem. Powodowało też, że w chwili rozpoczęcia zawodów czułem się, jakbym był w dobrze znanym miejscu.
Kiedy zrealizowałem wszystkie założenia treningowe, podejmowałem decyzję, o co walczę. Z reguły plan wykonywałem w pełni, więc nie mogłem stawiać sobie łatwych celów, takich jak medal. To musiało być pierwsze miejsce i złoto. Dobrze jest widzieć się w roli zwycięzcy, by później dopasować rzeczywistość do tego obrazu.
Aby wszystko sobie poukładać w głowie, przynajmniej tydzień przed zawodami musiałem pobyć sam ze sobą. Najlepiej relaksują mnie książka i kino. Sala kinowa stwarza wrażenie innego świata, w którym istniejemy tylko film i ja. Nie mogło być to coś bardzo ambitnego, a już na pewno smutnego. Musiałem mieć dobry nastrój.
W czasie treningu wszystko zależy od jego trudności. Im trudniejszy, tym mniej jest miejsca na myślenie. Należy wtedy w pełni "zautomatyzować się", kontrolować międzyczasy oraz tętno i na tej podstawie planować rozłożenie sił. Nie podziwiam wtedy przyrody, nie myślę, co będę robił po treningu. Jestem tylko tu i teraz. Czasami lubiłem wyobrazić sobie na treningu sytuację startową, tzn. w trudnych momentach walczę jak na zawodach. Nie wolno jednak mylić dyscypliny treningowej z maksymalnym wysiłkiem na zawodach.
Komentarze
MusicFan, 2009-11-19 21:26:34
Mens Health, 2009-11-18 17:47:31
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?