Mniejsze mięśnie, lecz więcej siły. Dlaczego tak się dzieje? [odpowiedź eksperta]

Większy wcale nie oznacza silniejszy. Oto dlaczego.

siła shutterstock.com
fot. Shutterstock

To genetyka decyduje o tym, jak silni jesteśmy i jaki mamy potencjał. Nawet jeśli Twój kumpel bez koszulki prezentuje się gorzej od Ciebie, ale jednocześnie ma więcej od Ciebie włókien mięśniowych szybkokurczliwych, lepszą pobudliwość układu nerwowego i budowę strukturalną mięśni, jego rekord na ławce płaskiej wciąż może Cię wkurzać. "Dodatkowo znaczenie mogą mieć również parametry biomechaniczne, jak na przykład kąt zgięcia stawowego, zwiększona amplituda ruchu czy choćby krótsze kończyny i dłuższe brzuśce samych mięśni" – wyjaśnia Sławek Zawrotniak, trener personalny i założyciel Bridge Nation CrossFit we Wrocławiu.

"Jeśli chcesz szybko zniwelować różnice między Tobą a kolegą, wykonuj ćwiczenia wielostawowe, stawiając na 4-5 serii po 5-10 powtórzeń z ciężarem równym 70-90% ciężarowi maksymalnemu właściwemu dla danego ćwiczenia i pauzując nawet od 90 do 180 sekund między seriami" – radzi Sławek. Wzór na ciężar maksymalny znajdziesz tutaj.

Dzięki takiemu podejściu zwiększysz przyrost przekroju poprzecznego mięśnia, ilość włókien kurczliwych, a co za tym idzie – siłę. I szanse na to, że w siłowni będziesz mógł zacytować Kalibra 44, mówiąc: "Lepiej, jak jest więcej", wyraźnie wzrosną. Oczywiście żartem, bo przecież chodzi o to, żebyście obaj byli w świetnej formie. To nie wyścig po medal i odrobina rywalizacji w gymie to rzecz zawsze dobra.

siłownia, fitness, trening siłowy shutterstock.com
Trening jest o wiele łatwiejszy, jeśli odpowiedni się do niego przygotujesz.

Sprawdź swój typ

Osiągniesz szybciej swój cel, dobierając odpowiedni trening do typu ciała.

Ektomorfik potrzebuje Diety i Treningu

W tej kolejności. Ekto musi jeść więcej niż potrzebuje – to tzw. dodatni bilans kaloryczny. No i trening siłowy trzy razy w tygodniu.

PRZECZYTAJ: Czy warto trenować w grupie?

Endomorfik potrzebuje HIIT

W dziedzinie spalania tkanki tłuszczowej interwały biją na głowę tradycyjne kardio. Zainteresuj się tabatą.

Mezomorfik potrzebuje crossfitu

Wejdź na wyższy poziom i do dużych ciężarów dorzuć wysokie tempo. Dasz radę?

Zobacz również:
REKLAMA