Mięśnie brzucha: ćwiczenia na korpus

Z brzuchem jest jak z autem: możesz mieć nawoskowaną karoserię, ale pod maską nic ciekawego. Wzmacniaj cały korpus, by Twoja bryka nie tylko świetnie wyglądała, ale pracowała jak silnik V6. Oto zestaw pięciu ćwiczeń, który pomoże Ci szybko osiągnąć pożądane rezultaty.

Mięśnie brzucha: ćwiczenia na korpus I T A L O 2014/Shutterstock
fot. I T A L O 2014/Shutterstock
1. Grzbiet

REKLAMA

Wspiera mięśnie brzucha w stabilizowaniu kręgosłupa. Bonus: nadaje Twojej sylwetce kształt litery „V”, dzięki czemu dokończysz dzieła.

Jak? Podskocz i złap drążek chwytem neutralnym. Podciągnij się, aż brodą miniesz drążek, po czym powoli opuść się do pozycji startowej. Cały czas kontroluj ruch, staraj się nie bujać do przodu i do tyłu.

 

2. Układ nerwowy

Nieważne, jak silny i duży jest mięsień, jeśli nie wiesz, jak to wykorzystać. Musisz nauczyć się panować nad swoim ciałem, skoordynować jego pracę i zadbać o odpowiedni balans.

Jak? Uklęknij na czworakach, po czym unieś lewą rękę i prawą nogę, aż znajdą się w pozycji równoległej do podłoża. Zatrzymaj ruch na 3 sekundy, po czym wróć do pozycji startowej i powtórz ruch na drugą stronę. Zrób 5 takich powtórzeń.

3. Kręgi piersiowe

Setki spięć brzucha oraz cały dzień za biurkiem zamykają Twoją klatkę piersiową, psując postawę. Musisz ją otworzyć oraz zwiększyć jej ruchliwość, by podczas treningu wykorzystywać mięśnie korpusu w maksymalnym stopniu.

Jak? Stań prosto, stopy rozstawiając na szerokość barków. Zrób przysiad i złap sztangę szerokim podchwytem. To pozycja startowa. Oderwij lewą rękę od sztangi i sięgnij nią w stronę sufitu. Wróć do startu i powtórz ruch na drugą stronę.

4. Mięsień czworoboczny lędźwi

Jeśli wzmocnisz ten lekceważony dotychczas podczas treningu mięsień, łatwiej będzie Ci podczas ćwiczeń brzucha wyizolować te jego partie, na których najbardziej w danej chwili będzie Ci zależeć.

Jak? Rób ćwiczenia asymetryczne, czyli takie, w których jedną część ciała obciążasz mocniej niż drugą. Złap ciężką hantlę prawą ręką i wykonaj z nią spacer farmera – idź przed siebie przez 30 metrów. Przerzuć hantlę do drugiej ręki i wróć do startu. To jedna seria. Zrób w sumie 3.

5. Mięśnie pośladkowe

Mięśnie pośladkowe są spore – ich trening spala solidną ilość kalorii, ale nie tylko. Wspomagają również stabilizowanie Twojego kręgosłupa oraz miednicy, dzięki czemu nie wypychasz nienaturalnie brzucha w przód.

Jak? Wykonuj nie tylko martwy ciąg, ale także unoszenie bioder. Połóż się tyłem na macie, nogi ugnij w kolanach i biodrach, ręce wzdłuż tułowia. Unieś biodra, aż od kolan po barki Twoje ciało będzie tworzyć linię prostą. Zatrzymaj ruch na 3 sekundy. Zrób 10 powtórzeń. 

MH 10/2013

Zobacz również:
Trenowanie przy gorszej pogodzie jest często lepsze niż przy tej lepszej. Budujesz wtedy nie tylko siłę ciała, ale i moc ducha. Oto 10 sposobów na to, by nie odpuścić treningów, kiedy złota polska jesień postanowi zrobić sobie krótką przerwę.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA