Martwy ciąg na 4 sposoby

Jeśli w trakcie całego treningu miałbyś wykonać tylko jedno ćwiczenie, powinien być nim martwy ciąg. Te 4 warianty poczciwego martwego zamienią Twoje ciało w maszynę do wygrywania.  

martwy ciąg fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
To ruch, który w tzw. prawdziwym życiu wykonujesz stosunkowo często, bo za każdym razem, gdy sięgasz po coś, co znajduje się na ziemi. Jego fitnessowa wersja angażuje do pracy niemal całe ciało. Prawdziwa siła martwego ciągu tkwi jednak w ruchu bioder.

REKLAMA

Schodząc w dół, wypychasz je do tyłu, a gdy wracasz do pozycji startowej, wykonujesz nimi mocne pchnięcie w przód. Takie zaangażowanie obręczy biodrowej powoduje, że podczas każdego powtórzenia wzmacniasz naturalny generator mocy w Twoim organizmie. A ten przydaje się w każdym sporcie. Sprawdź nasze warianty tego króla ćwiczeń.

 

REKLAMA

REKLAMA

martwy ciąg rys. +ISM
rys. +ISM
Martwy ciąg z trap barem

REKLAMA

Dlaczego? To najlepszy wybór, jeśli nigdy wcześniej martwego ciągu nie robiłeś. Trap bar to niemal gwarancja poprawnej techniki – Twoje ciało w trakcie ruchu znajduje się bowiem w jednej płaszczyźnie ze sztangą, a nie tuż za nią.

Twój ruch: Stań wewnątrz trap baru. Wypchnij biodra w tył i zrób przysiad, by złapać mocno uchwyty. Plecy trzymaj proste z naturalnym wcięciem w odcinku lędźwiowym. Wstań. Przez cały czas patrz przed siebie. Możesz delikatnie odchylić głowę w tył.

  

REKLAMA

martwy ciąg rys. +ISM
rys. +ISM
Martwy ciąg sumo

REKLAMA

Dlaczego? Szeroki rozstaw nóg powoduje, że musisz pokonać mniejszy dystans, by złapać sztangę. Najlepszy wariant dla wysokich facetów.

Twój ruch: Stań prosto, naprawdę szeroko rozstawiając stopy, palce skieruj na zewnątrz. Reszta jak poprzednio.

 

REKLAMA

REKLAMA

martwy ciąg rys. +ISM
rys. +ISM
Martwy ciąg ze sztangą

REKLAMA

Dlaczego? Klasyczna wersja martwego ciągu jest odrobinę trudniejszym ćwiczeniem, dlatego zmniejsz obciążenie. Pierwsze powtórzenia rób przed lustrem.

Twój ruch: Zrób przysiad i złap sztangę szerokim nachwytem. Wstań, prowadząc ją po nogach. Ruch zakończ pchnięciem bioder do przodu.

 

REKLAMA

martwy ciąg rys. +ISM
rys. +ISM
Martwy ciąg z hantlami jednonóż

REKLAMA

Dlaczego? Taka wersja martwego ciągu niemal w 100% zmniejsza napięcie w dolnym odcinku pleców, poprawia też koordynację i balans. Bonus: mocne mięśnie korpusu.

Twój ruch: Stań na jednej nodze, hantle trzymając przed sobą. Pochyl się mocno do przodu.

MH 01/2015

 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA