[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.6

Martwy ciąg: jeden ruch, całe ciało

Ćwiczenia wielostawowe to podstawa, gdy zależy Ci na budowaniu masy mięśniowej i siły. Jednym z takich klasyków jest martwy ciąg. Sprawdź, jak wykonywać go poprawienie, oraz jak zmodyfikować popularny martwy ciąg tak, aby dać mięśniom bodziec do jeszcze szybszego wzrostu.

martwy ciąg fot. Wojciech Małkowicz
Poprawna technika martwego ciągu

1. Pozycja startowa

Stań prosto, stopy rozstawiając na szerokość barków. Plecy trzymaj proste, łopatki ściągnięte. Palce stóp powinny znajdować się bezpośrednio pod gryfem. Obniż pozycję, wypychając biodra do tyłu i zginając kolana, by sięgnąć po sztangę. Stopy minimalnie skieruj do wewnątrz, a łatwiej będzie Ci zapobiec rozjeżdżaniu się kolan.

2. Pewny chwyt

Sztangę chwyć nachwytem trochę szerszym niż na szerokość barków, tak by nie zahaczać rękami o kolana podczas wykonywania ćwiczenia. Użyj chwytu mieszanego (prawą ręką złap sztangę nachwytem, a lewą podchwytem), jeśli pracujesz z większym niż zazwyczaj ciężarem. Załóż rękawiczki albo użyj kredy, by mocniej chwycić gryf.

3. Droga w górę

Jednocześnie zacznij prostować nogi w kolanach i wypychać biodra do przodu, by dźwignąć sztangę. Łopatki cały czas trzymaj ściągnięte. Jeśli zaczynasz zaokrąglać plecy, zmniejsz obciążenie. Cały ruch wykonuj w jednym tempie. Patrz przed siebie, a nie na sztangę. Odchyl lekko głowę, by łatwiej utrzymać proste plecy.

4. Wykończenie

Wypchnij klatkę do przodu, ściągnij jeszcze mocniej łopatki i napnij mięśnie korpusu. Zatrzymaj na chwilę ruch, zanim zaczniesz z powrotem obniżać pozycję – będziesz mieć pewność, że zaangażowałeś do ruchu maksymalną liczbę mięśni. Nagraj wideo, aby sprawdzić, czy wykonujesz ćwiczenie poprawnie technicznie.

REKLAMA

REKLAMA

martwy ciąg rys. Mirosław Łuckoś
Inne warianty martwego ciągu

1. Martwy ciąg w szerokim rozkroku

Zmuś mięśnie do ekstrapracy: Dwugłowy uda, pośladkowy.

Poprawna forma: Stań prosto, stopy rozstawiając bardzo szeroko; palce ustaw „na zewnątrz”. Sztangę złap nachwytem na szerokość barków.

Kiedy: Wracasz do treningu po kontuzji kolana. 

REKLAMA

martwy ciąg rys. Mirosław Łuckoś
2. Martwy ciąg na prostych nogach

Zmuś mięśnie do ekstrapracy: Dwugłowy uda, pośladkowe.

Poprawna forma: Wykonuj ten wariant jak standardową wersję, ale tym razem staraj się prawie nie zginać nóg w kolanach. Zmniejsz obciążenie.

Kiedy: Chcesz rozciągnąć tył uda i pośladki.

REKLAMA

REKLAMA

martwy ciąg rys. Mirosław Łuckoś
3. Martwy ciąg na jednej nodze

Zmuś mięśnie do ekstrapracy: Dwugłowy uda, pośladkowe, korpus.

Poprawna forma: Stań na jednej nodze, drugą ugnij w kolanie. Pochyl się do przodu, aż dotkniesz dłońmi podłoża. Wróć do startu.

Kiedy: Chcesz poprawić poczucie balansu.

MH 09/12

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij