[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
3.6

Martwy ciąg: jak poprawnie go wykonywać?

Martwy ciąg to jedno z najlepszych ćwiczeń na plecy, które przy okazji buduje niemal całą sylwetkę. Wykonywany źle może jednak spowodować więcej szkody niż pożytku. Zobacz, jak budować mięśnie i chronić kręgosłup, by nie mieć potem problemów z bólem pleców. 

martwy ciąg fot. Shutterstock
Health lift

To pierwsze określenie na martwy ciąg pochodzi z XIX w. Już kowboje wiedzieli, że to najlepsze ćwiczenie. Sprawdź, jak przeprowadzić ruch, aby zaciskać zęby z bólu tylko z powodu zakwasów.

REKLAMA

REKLAMA

martwy ciąg fot. Beth Bischoff
Jak nie robić martwego ciągu?

1. Zaokrąglone plecy

Odcinek lędźwiowy jest najbardziej narażonym na przeciążenia fragmentem kręgosłupa – ze względu na słabsze mięśnie dołu pleców. Wstawanie w martwym ciągu z zaokrąglonymi plecami (biodrami niewypchniętymi do tyłu) powoduje dodatkowe przeciążenia kręgosłupa i ból.

2. Luźne barki

Niezablokowane barki powodują zaokrąglenie pleców i dodatkowe napięcie kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Takie napięcie wywołuje przemieszczenie się płynu wewnątrz kręgów lędźwiowych, czego wynikiem może być nawet zwyrodnienie kręgosłupa.

3. Zbyt mocny wyprost

To najbardziej niebezpieczny moment wykonywania martwego ciągu. Każdy specjalista powie, że w końcowej fazie ruch należy zaakcentować. Celem powinien być jednak pełen wyprost, a nie wygięcie się do tyłu. Zwróć uwagę na to, by w trakcie powrotu do pozycji startowej również nie wyginać pleców.

REKLAMA

martwy ciąg fot. Beth Bischoff
Jak robić martwy ciąg? 

1. Wzmocniony korpus

Martwy ciąg mocno angażuje Twój korpus, dlatego przed włożeniem na gryf większego ciężaru powinieneś wzmocnić mięśnie brzucha i dolną partię mięśni pleców. Podczas wstawania w martwym ciągu lekko wypchnij biodra do tyłu. To pomoże Ci utrzymać wyprostowane plecy.

2. Zablokowane barki

Ściągnij łopatki i lekko opuść barki, żeby nie mogły się ruszać w czasie wykonywania ćwiczenia. Obręcz barkowa i ramiona podczas martwego ciągu muszą funkcjonować jako dźwignia, niezaangażowana do działania, a jedynie wspomagająca w ruchu inne grupy mięśniowe.

3. Napięte pośladki

Napięcie tych mięśni powoduje zablokowanie kręgosłupa na odcinku między kością krzyżową a kręgami odcinka lędźwiowego, sprawiając, że dolne partie mięśni pleców i biodra poruszają się w tym samym momencie. Mięśnie pośladkowe napnij już podczas wstawania w martwym ciągu, a nie w końcowej fazie ruchu.

Departament Fitness MH radzi: Martwy ciąg można wykonywać na dwa sposoby. Albo z przysiadem (na ugiętych nogach), albo na nogach prostych. Pamiętaj jednak, że to tylko fachowe nazewnictwo i nawet gdy wykonujesz ten drugi wariant, nogi powinny być minimalnie ugięte w kolanach, a biodra wypięte do tyłu. Minimalizujesz w ten sposób ryzyko wystąpienia kontuzji kręgosłupa.

MH 07/11 

 

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij