Maraton: 7 treningowych patentów

Tylko 4 miesiące dzielą Cię od dnia, w którym będziesz mógł nazwać się maratończykiem.

Maraton shutterstock.com

To Święty Graal, o którym marzy każdy biegacz. Z bieganiem maratonu jest jak z pielgrzymką – jego cel jest istotny, ale nie najważniejszy. Dużo bardziej liczy się droga, którą należy pokonać. W tym wypadku jest to 16 tygodni ciężkiej pracy, podczas których każdy dzień będzie dla Ciebie testem nie tyle Twojego organizmu, a siły woli. Uczucie na linii mety wynagrodzi Ci cały trud. Skorzystaj z naszego planu i patentów treningowych – i pokonaj 42,195 m.   

REKLAMA

1. Nie na kolanach

Podczas długiego biegu uginasz kolana mocniej niż w trakcie zwykłego marszu. Musisz przyzwyczaić do tego swój organizm. Twój ruch Stań na prawej nodze. Przyciągnij kolano lewej nogi do klatki piersiowej. Zatrzymaj na chwilę ruch, po czym opuść lewą nogę, doprowadzając do pełnego wyprostu w kolanie. Powtórz taki ruch jeszcze dwukrotnie i wykonaj to samo, unosząc do klatki prawą nogę.

ZOBACZ: Jak zacząć biegać? plan na start

2. Happy feet

Maraton to spory wysiłek dla Twoich stóp – musisz o nie zadbać. Twój ruch 4 razy w tygodniu wcieraj w stopy krem nawilżający. Rozsuń palce stóp, by wetrzeć krem w szczególnie delikatne miejsca.

3. Słodki bieg

Zadbaj o właściwą dawkę energii, przyjmując odpowiednią porcję cukru podczas maratonu. Cukier w napojach izotonicznych może zmniejszać przyswajanie minerałów przez organizm, dlatego warto postawić na niestandardowe rozwiązania. Twój drink Przed biegiem przygotuj własny napój. Do wody dodaj maltodekstrynę, kompleks minerałów oraz wapń i potas. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że możesz za każdym razem suplementować się w zależności od swojej wagi, a nie wlewać w siebie drinka przeznaczonego dla każdego, czyli dla nikogo. Minusem – przyrządzić go nie jest łatwo.

PRZECZYTAJ: Nawyk biegania a życiowy sukces

4. Rozciągnij się

Wielu biegaczy zapomina o rozciąganiu przed treningiem, traktując jako rozgrzewkę zwykły trucht. Twój ruch Przed każdym biegiem poświęć 5 minut treningu na różnego rodzaju wymachy. Pamiętaj też o streczingu po biegu!

5. Święta trójca

O swoim przygotowaniu do maratonu powinieneś zawsze myśleć trójtorowo. Pierwszym elementem jest trening, drugim dieta, a trzecim regeneracja! Twój ruch Zależność jest prosta: im więcej śpisz, tym lepiej biegasz. Jeśli tylko jeden z trzech wymienionych wyżej elementów szwankuje, cała struktura przygotowań zaczyna się chwiać i prędzej czy później się zawali. Dbaj o jakość snu równie mocno, jak o jakość treningu i dietę.

6. Oddychaj

Oddech może odegrać kluczową rolę w odcinaniu kolejnych sekund od Twojego rekordu. Twój ruch Wyobraź sobie linkę, która zamocowana jest między Twoim pępkiem i kręgosłupem. Staraj się inicjować oddech właśnie tą linką. MH pokaże Ci, jak 42 km195 m pokonać poniżej 4 h.  

7. Najkrótsza droga

Najlepszy patent treningowy okazuje się zazwyczaj najprostszy. Traktuj maraton jako dystans oddzielający dwa punkty. Musisz znaleźć swoją najkrótszą drogę. Twój ruch Ścinaj zakręty. Przez cały bieg myśl o tych krokach, które wykonasz jako następne – przygotuj się do każdego zakrętu, jego ścięcie rozegraj najpierw w głowie. Na niektórych maratonach organizatorzy kreślą na trasie linię, która oznacza najkrótszą trasę – jeśli tylko dostrzeżesz ją na podłożu, podążaj po niej. Wówczas będziesz mieć pewność, że pokonasz dokładnie 42 kilometry i 195 metrów. 

Runner's World radzi:

Co tu dużo pisać - o maratonach najwięcej wiedzą Ci, dla których bieganie to styl życia, czyli redakcja Runner's World. Oto 10 zasad treningu do maratonu prosto od naszych zaprzyjaźnionych speców biegowych.  

Zobacz również:
REKLAMA